Menu Region

Informatyczna rewolucja dociera do polskich urzędów

Informatyczna rewolucja dociera do polskich urzędów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Tomasz Ł. Rożek

1Komentarz Prześlij Drukuj
Jesienią zacznie się rewolucja informatyczna w polskich urzędach. Znikną wreszcie kilometrowe kolejki, bo wiele spraw będzie można załatwić przez internet - zapowiada rząd.
Już w przyszłym roku w sieci będziemy mogli m.in. założyć działalność gospodarczą, złożyć wnioski o wydanie prawa jazdy i wnioski o wydanie pozwolenia na budowę.

Na zakup nowych serwerów, łączy, komputerów oraz system szkoleń dla urzędników rząd przeznaczył aż 14 mld zł - 75 proc. tej kwoty pochodzi z Unii Europejskiej, reszta z polskiego budżetu. To dwa razy tyle, ile wydano na informatyzację urzędów w latach 2002-2007.


Dziennik "Polska" ustalił, że już od października wszyscy przedsiębiorcy będą mogli składać przez internet wnioski o wydanie numeru REGON. Dziś trzeba pofatygować się do miejscowego urzędu statystycznego, a na jego nadanie czeka się nawet dwa tygodnie.

To ułatwienie jest jednak tylko próbką tego, co czeka nas w przyszłym roku. Od 1 stycznia będzie można w sieci składać miesięczne i roczne zeznania podatkowe. Dziś taka możliwość istnieje tylko teoretycznie. Wysłanie deklaracji musimy potwierdzić w urzędzie skarbowym, a więc i tak trzeba tam pójść i odstać swoje w kolejce. Nic więc dziwnego, że w tym roku e-deklaracje złożyło jedynie kilkuset podatników.

- Teraz chcemy to zmienić. Po wakacjach prześlemy do Sejmu nowelizację ustawy o informatyzacji, która ma umożliwić wysyłanie wszelkich dokumentów przez internet - mówi Witold Drożdż, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Dziś w Polsce drogą elektroniczną możemy załatwić jedynie 20 proc. urzędowych spraw, podczas gdy w Austrii 83 proc., a w Estonii - 79 proc.

Administracja będzie wchodzić do internetu od lutego. Na specjalnej stronie epuap.gov.pl administrowanej przez MSWiA będzie można zarejestrować firmę, składać wnioski o wymianę dokumentów i nadanie numeru NIP. Na stronie pojawią się wzory dokumentów, które trzeba wypełnić.

Od października tego roku strona będzie testowana w województwie podlaskim. Wszystkie tamtejsze urzędy zostaną podłączone do ministerialnej strony. Na Podlasiu sprawdzimy, czy jesteśmy już społeczeństwem informatycznym. Nie wiadomo, czy znajdą się chętni do testowania nowych rozwiązań.

Co załatwimy przez internet?

Od października będziemy mogli wysyłać elektroniczne wnioski o wydanie numeru REGON i wypełniać formularze do ZUS.

Od 1 stycznia 2009 r. można będzie wysyłać przez internet deklaracje podatkowe PiT i CiT.

Od 1 stycznia 2009 r. po każdej przeprowadzce będziemy zgłaszać urzędnikowi elektronicznie nowy adres zamieszkania.

Od lutego lub marca (to nie jest jeszcze ustalone przez MSWiA) będziemy mogli w sieci rejestrować firmę, składać wnioski o pozwolenie na budowę, rejestrować nowe auta, składać wnioski o wymianę prawa jazdy i deklaracje VAT-owskie.

W drugiej połowie przyszłego roku będziemy mogli występować z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacji podatkowej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nareszczie, choć to nie zmienia faktu, że polscy urzędnicy to wieśniaki

+19 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Roman Luźniar (gość)  •

Nareszczie, choć to nie zmienia faktu, że polscy urzędnicy to wieśniaki.
Od kilku lat majajuż porzadny sprzęt z wymaganym oprogramowaniem za który zabuliliśmy takim kolesiom jak Kulczyk (Prokom), a tu dopiero teraz takie informacje.

Po za tym ilu ludzi to dotyczy? Większość z nas ma prawko, którego nie trzeba wymieniać.
Większość nie przekracza limitu punktów. Więc to jest dobra inforamcja pijaków i piratów drogowych,

odpowiedzi (0)

skomentuj