Menu Region

Wiktor Świetlik: Sprowadźmy z USA realizm

Wiktor Świetlik: Sprowadźmy z USA realizm

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

publicysta dziennika "Polska"

3Komentarze Prześlij Drukuj
Prawdziwa miłość wszystkiemu wierzy i wszystko przebacza, ale sporo wskazuje, że w przypadku naszego uczucia do sprzętu dostarczanego nam przez USA niekoniecznie wszystko przetrzyma.
Awaryjne lądowanie myśliwca F-16 na warszawskim Okęciu to kolejna tego rodzaju historia. Amerykańskie myśliwce, symbol naszego sojuszu z USA, a zarazem kontrakt stulecia polskiej armii, póki co nie mają dobrej prasy. I chyba są ku temu konkretne powody. Jak donosiły media, ich awaryjność nie odbiega wiele od częstotliwości psucia się archaicznych sowieckich SU-22.

Kłopoty dotyczyły także serwisu amerykańskich myśliwców, bo - jak tłumaczono - producent Lockheed Martin nie dostarczył Polsce należytego oprzyrządowania. Co więcej, rozczarowały nas amerykańskie inwestycje, które miały być dokonane w Polsce przez USA. Liczyliśmy na technologie XXI wieku.

Tymczasem kosmiczną technologią okazała się choćby fabryka Opla Astry w Gliwicach, której właściciela, koncern General Motors, wsparto z tych pieniędzy. Czy z wszystkich tych powodów mamy winić Amerykanów, którzy ubili dobry interes? Wińmy siebie.

To nasze rządy wynegocjowały takie warunki, a w przypadku offsetu nie doczytały kontraktu. W kulturze amerykańskiej oprócz przykazania miłości mocno utrwalone są też zasady, że każdy jest kowalem własnego losu, i że "business is business".

Te zasady warto też zaimportować do Polski. Wygląda na to, że będą nas bronić nie mniej niż tarcza antyrakietowa.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Panie Świetlik

+7 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

John West II (gość)  •

Bo mu Polacy Panie Świetlik wolimy realizm usa od niemieckiego realizmu który poznaliśmy bardzo dobrze znacznie lepiej niż amerykański. A jak już Pan pracujesz dla Niemców to pisz Pan po niemiecku.

odpowiedzi (0)

skomentuj

a jednak

+3 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

West, John West (gość)  •

te samoloty są potrzebne! Sam bylem (choc jestem laikiem) zwolennikiem szwedzko-brytyjskich samolotow, ale jakies musza byc na polskim niebie. Tyle tylko, ze na obronie nie mozna przesadnie oszczedzac. Amerykanow nie winmy, winmy siebie. Niech zyje Tarcza, wscieklosc w oczach kremlowskich mordercow (w samej Czeczenii zginelo - po "upadku komunizmu!" - ponad 100 tysiecy dzieci, kobiet, starcow!!!
PS Wpis poprzedniego dyskutanta, a wlasciwie jego pseudonim, przypomina mi nazwisko znanego pro-kremlowskiego przeciwnika Tarczy, prof. Romana Kuzniara. Czyzby zwolennicy poddania sie Rosji prowadzili tu jakas przemyslna akcje propagandowa? (w KPP bylo przed wojna 4 czy 5 Kuzniarow. Nomen omen?)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy można jeszcze odstąpić od tego kontrkatu?

+7 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Roman Luźniar (gość)  •

Albo wrecz go zerwać? Dostarczony sprzęt jak widac jest do d... jest adliwy psuje się jeszcze w drodze dostarczenia. KAsa pewnie też jeszcze całkowicie nie została przelana na konta producenta.

odpowiedzi (0)

skomentuj