Menu Region

Jak podróżować samolotem z dzieckiem

Jak podróżować samolotem z dzieckiem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Surażyńska, Edyta Łosińska

Prześlij Drukuj
Lecąc z maluchem na wakacje, zabierz na pokład niezbędne dokumenty, jedzenie i ubrania, ale nie zapomnij też o rozrywce w czasie podróży
Gdy wybierasz się z dzieckiem na wakacje samolotem, podróży towarzyszyć zawsze będą niemałe emocje. Kilkugodzinny lot, nowe otoczenie, tłum ludzi czy długie oczekiwanie na lotnisku mogą źle wpłynąć na samopoczucie dziecka. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jak przygotować się do podróży samolotem, zaoszczędzając sobie i dziecku niepotrzebnego stresu.

Jeśli wybierasz się w podróż po krajach Unii Europejskiej, wystarczy, aby dziecko było wpisane do paszportu jednego z rodziców.
Możesz też otrzymać dla malucha indywidualny paszport lub tymczasowy dowód osobisty. Poza UE dziecko bezwzględnie musi mieć własny paszport. Załatwisz to w wydziale paszportowym właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Maluch otrzyma dokument tylko pod warunkiem uzyskania zgody obojga rodziców lub opiekunów prawnych. Dziecko możesz też wpisać do swojego paszportu. Formalności są takie same jak przy wyrabianiu osobnego paszportu. Wpisu mogą dokonać wyłącznie urzędnicy wydziałów paszportowych.

Jeżeli dziecko wyjeżdża za granicę pod opieką osoby, która nie jest prawnym opiekunem, np. babci, potrzebny jest dodatkowy dokument - zgoda w formie aktu notarialnego obojga rodziców, którą opiekun musi przedstawić podczas przekraczania granicy. Zaświadczenie załatwisz u każdego notariusza w obecności obojga rodziców.

UWAGA!
Dziecko od 5 do 16 lat może lecieć samo. Wymagane jest jedynie pisemne potwierdzenie, że w porcie docelowym będzie na nie oczekiwać osoba dorosła. Specjaliści twierdzą, że latanie z dzieckiem jest bezpieczne, pod warunkiem że sami będziemy przygotowani na specyfikę podróży samolotem.

Jeśli jest taka możliwość, wybierz połączenie bez przesiadek. Dla dziecka najbardziej wygodne są loty wieczorne, wówczas zmęczone zaśnie i najprawdopodobniej prześpi spokojnie podróż od początku do końca. Ale maluch wcale nie musi spać całą drogę, dlatego trzeba być przygotowanym na zapewnienie mu rozrywki i należytej higieny. Co warto zabrać na pokład:
pieluchy, jeśli dziecko jeszcze ich używa;
chusteczki nawilżane;
zabawki (najlepiej nowe, którymi dziecko się jeszcze nie znudziło);
kilka książek;
kredki i blok;
picie i słoiczki z gotowym jedzeniem;
ubrania na zmianę i coś ciepłego do założenia przed wyjściem z samolotu, jeśli będziesz wracać z ciepłych krajów, a w Polsce jest zimno.

PAMIĘTAJ!
Na pokładzie zazwyczaj jest suche powietrze i - w zależności od przewoźnika - stosunkowo wysoka lub niska temperatura. Do niedogodności należą także klimatyzowane hale na lotniskach. Dlatego ważne jest, abyś zabrał ze sobą coś do picia dla dziecka. Nie bez znaczenia jest też dobór odzieży malucha. Postaraj się, aby ubrać go na tzw. cebulkę, wówczas w prosty i szybki sposób dostosujesz okrycie do temperatury. Dla młodszego dziecka warto zabrać kocyk lub kołderkę.

Nasza rada:
Możesz wcześniej sprawdzić prawdopodobną reakcję malucha na lot podczas podróży innymi środkami komunikacji publicznej. Zobaczysz wtedy, jak reaguje na nowe otoczenie i będziesz przygotowany na nietypową sytuację.

Warto zjawić się tam przynajmniej godzinę przed lotem. Jeżeli zabierasz ze sobą wózek, musisz zdecydować, czy nadasz go jako klasyczny bagaż, czy chcesz mieć aż do momentu wejścia na pokład. Większość rodziców decyduje się na drugi wariant. W tym przypadku otrzymasz specjalną naklejkę na wózek.

Jeśli chcesz wnieść na pokład fotelik samochodowy, musisz ten fakt zgłosić na lotnisku. Niektórzy rodzice zabierają ze sobą nosidełka. Pamiętaj, że są one bardziej męczące w użyciu niż wózki.

Długie czekanie na lotnisku może okazać się nużące. Dlatego warto, abyś zapewnił dziecku dodatkowe atrakcje. Możesz poobserwować odlatujące i przylatujące samoloty. Wiele lotnisk ma wydzielone kąciki przeznaczone dla dzieci, gdzie maluchy mogą się pobawić.

Sposobem na nudę jest także czytanie książek lub gry. Dla starszych dzieci dobrym rozwiązaniem może być słuchanie muzyki. Dlatego weź ze sobą odpowiedni sprzęt.

Zazwyczaj lotniska są wyposażone w specjalne pomieszczenia dla osób z dzieckiem. Możesz także skorzystać z bieżącej wody i z miejsc do przebrania malucha. Zazwyczaj znajdują się one w pobliżu łazienek dla podróżnych.

PAMIĘTAJ!
Jeżeli zajdzie konieczność udzielenia pierwszej pomocy, zwróć się do obsługi z prośbą o pomoc. Punkty medyczne czynne całą dobę działają na każdym lotnisku i możesz tam liczyć na pomoc lekarza i pielęgniarki. Na miejscu są także karetki pogotowia.

Nasza rada:
Na odprawę przyjdź wcześniej, żeby wybrać wygodne miejsce w samolocie. Podczas podróży z dzieckiem najlepsze jest siedzenie w jednym z ostatnich rzędów. W pobliżu znajduje się toaleta, a także przedział stewardes. W przypadku ewentualnych wybryków pociechy zaoszczędzisz innym podróżnym niepotrzebnych wrażeń. Chociaż z drugiej strony kolejka do toalety i stewardesy mogą rozpraszać dziecko. Nieco spokojniejsze są miejsca przy oknie. W tym przypadku trudniej jednak przedostać się do przejścia.

Nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących podróżowania samolotem ze zdrowym dzieckiem. Maluchy na ogół dobrze znoszą loty. Największym problemem może okazać się zatykanie uszu podczas zmian ciśnienia. Często pomaga podanie dziecku picia podczas startu i lądowania. Ważne, żeby dziecko cały czas przełykało.

W związku ze zmianą ciśnienia mogą wystąpić zaburzenia oddechowe, tzw. sapka, a częściej płacz. W przypadku noworodków przy starcie i lądowaniu dobrze jest karmić piersią. Po pierwsze, uspokaja to dziecko, a po drugie, wyrównuje ciśnienie między jamą gardłowo-nosową a uchem środkowym. Karmienie butelką jest także skuteczne, ale może być trudne w fotelu lotniczym.

Czasem w samolocie można dostać jedzenie dla dziecka. Jednak posiłki dla maluchów należy zamówić z wyprzedzeniem. Stewardesy podadzą wodę do przygotowania jedzenia i pomogą w podgrzaniu butelki.

Małemu pasażerowi musisz także zapewnić wygodne siedzenie. Dla dzieci do 2 lat najodpowiedniejszym będzie zwykły fotelik samochodowy. Jeżeli w samolocie są wolne siedzenia, można go zabrać na pokład i umieścić w nim dziecko. Jeżeli nie ma wolnych miejsc, fotelik lub wózek dziecięcy zostaną zabrane przed wejściem przez obsługę i oddane zaraz po wylądowaniu.

Podczas rejsów transatlantyckich istnieje możliwość zamówienia kołyski lub łóżeczka dla dzieci do 6. miesiąca życia. Trzeba tylko o tym wcześniej poinformować, żeby zarezerwowane zostały odpowiednie miejsca.

Nasza rada:
Przed planowaną podróżą warto skontaktować się z liniami lotniczymi i dowiedzieć się, czy będziesz mógł zabrać ze sobą fotelik samochodowy. Lepiej to zrobić kilka dni przed wylotem, żeby personel mógł oszacować stopień zapełnienia samolotu.


Wtorek
Jak lecieć z niepełnosprawnym dzieckiemWiększość linii lotniczych stosuje standardową zniżkę za przelot dla dzieci w wieku od 0 do 2 lat (tzw. infant) - wynosi ona 85-90 proc. w zależności od taryfy. Rodzice zapłacą zatem 10-15 proc. ceny biletu dla osoby dorosłej. Nieraz możesz przewieźć dziecko w ogóle za darmo.

W przypadku PLL LOT na połączeniach krajowych dzieci do 2 lat podróżują bezpłatnie. Na połączeniach międzynarodowych bilet dla dziecka do 2 lat kosztuje 10 proc. ceny za bilet opiekuna.

Dziecko musi wówczas podróżować na jego kolanach. Dzieci od 2 do 12 lat na połączeniach krajowych mają zniżkę 50 proc. ceny biletu osoby dorosłej. Na połączeniach zagranicznych zniżka dla małych pasażerów wynosi 30 proc. Takie same zniżki dzieci mają w Centralwings.

Dzieci do 2. roku życia mogą podróżować na kolanach dorosłego, ale powyżej 2. roku życia muszą lecieć na osobnym fotelu. Osoby podróżujące z dzieckiem mogą zabrać na pokład niezbędne pożywienie i napoje. Trzeba się liczyć z tym, że będą one sprawdzone przez Straż Graniczną. Poza tym w samolotach nie ma obsługi medycznej.

Ceny biletów są uzależnione również od liczby przesiadek i opłat stosowanych w różnych krajach. Niektóre linie lotnicze oferują bezpłatny przelot dla dziecka do 2. roku życia także przy lotach międzynarodowych. Niestety, w takiej sytuacji musisz liczyć się z kilkoma niedogodnościami:
- brakiem miejsca siedzącego dla dziecka, które podróż musi spędzić na kolanach opiekuna,
- zerowym limitem osobnego bagażu dla dziecka. Linie lotnicze dają jedynie możliwość przewiezienia wózka czy też fotelika samochodowego.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się