Koszule w chińskim stylu

Daniel Bronkowicz
Kołnierzyk w formie stójki inspirowany szatami mandaryńskimi i marynarką chińskiego przywódcy Mao na stałe wpisał się w historię mody męskiej. Próżno szukać w europejskiej modzie równie udanego zapożyczenia z kultury azjatyckiej. Stójka przetrwała zmieniające się trendy i w prawie niezmienionej formie ozdabia nasze koszule i marynarki do dziś.

elegancko i wygodnie
Luźna koszula ze stójką to ulubiony przez mężczyzn fason koszuli na lato. Wykonane z lekkiego lnu, cienkiej bawełny lub bawełny bambusowej sprawdzają się nawet w czasie największych upałów. Jednak ich największą zaletą jest fakt, że nie trzeba (a nawet nie wolno) nosić do niej krawata, a kołnierzyk nie wpija się w szyję i nie uwiera. Modna letnia koszula na co dzień powinna mieć luźny fason i nie musi mieć mankietów. Może być zapinana na guziki na całej długości - jak tradycyjna koszula - lub do połowy, podobnie jak w koszulkach polo. Inaczej sprawa wygląda w przypadku koszul wieczorowych. Elegancka stójka powinna być lekko dopasowana, a sam kołnierzyk nieznacznie usztywniony. Najlepszą tkaniną na koszule wieczorowe jest mieszanka bawełny z jedwabiem lub z niewielką domieszką włókna sztucznego. Wieczorową koszulę ze stójką nosi się na mniej formalne spotkania, pamiętając jednak, aby kołnierzyk był rozpięty z ostatniego guzika pod szyją, a jedno- rzędowa marynarka powinna mieć raczej wąskie, miękko układające się klapy.

skromnie i szykownie
Marynarka ze stójką to fundament męskiej szafy w Chinach. Do niedawna marynarka ze stójką noszona na wieczorowe przyjęcia była oznaką artystycznego gustu, dziś jednak została wykluczona z pełnienia funkcji reprezentacyjnych. Najnowsze trendy w modzie męskiej przewidują dla niej miejsce tylko w kolekcjach letnich, delikatnie nawiązujących do stylu chińskiego. Lniane lub bawełniane marynarki zapinane wysoko pod szyją i posiadające stójkę mają prosty krój i przypominają mundur chińskich żołnierzy lub kaftan dostojników cesarskich. Aby jednak marynarka ze stójką pozostała dla prawdziwego mężczyzny ubraniem, a nie komicznym przebraniem, powinna być wykonana z naturalnej tkaniny (w dyskretnych odcieniach beżu, écru lub szarości), pozbawiona wszelkich ozdobników (patek na kieszeniach, ozdobnych guzików) i noszona tylko w sytuacjach nieformalnych (nigdy do biura). Nosi się ją do prostych spodni wykonanych z tego samego materiału albo do bawełnianych portek o kroju dżinsów. Nonszalanckie połączenie jej z klasycznymi denimami, bojówkami albo sztruksami sprawi, że strój będzie wydawał się przypadkowy.

Co moda zawdzięcza Chinom

Jedwab
Najbardziej elegancki i jeden z najdroższych materiałów na świecie charakteryzuje się lekkim połyskiem, gładkością i jest bardzo przyjemny w dotyku. Choć na pierwszy rzut oka ciężko to sobie wyobrazić, uzyskuje się go z kokonów, które przez kilkanaście dni przed przepoczwarzeniem się w dorosłego owada wytwarzają gąsienice motyli jedwabników. Z jednego kokonu otrzymuje się kilkusetmetrową nić o grubości kilku mikronów. Aby wytworzyć kokon, kilkucentymetrowa, ważąca 5 g gąsienica musi wykonać ponad 40 tys. obrotów. Do wyprodukowania kilograma czystego jedwabiu potrzeba 6 kg kokonów. Aby je uprząść, 4 tys. gąsienic musi zjeść przeszło 170 kg liści morwy. W modzie męskiej jedwab jest wykorzystywany do produkcji krawatów, fularów, czasem też koszul. Najczęściej jednak stosuje się go jako włókno uszlachetniające inne przędze (np. bawełnę lub wełnę) i sprawiające, że garnitur nie gniecie się zbyt mocno.

Bambusowa bawełna
Bawełna pozyskiwana z włókien bambusowych to przebój przemysłu odzieżowego ostatnich kilku lat. Jest równie trwała co tradycyjna bawełna, bardzo miła w dotyku i co najważniejsze ekologiczna, bo do uprawy bambusa nie stosuje się nawozów, a przy produkcji bawełny dużą wagę przywiązuje się do proekologicznego przetwórstwa. Włókno bambusowe posiada również właściwości bakteriobójcze, a w czasie upałów jest ok. 2 st. C chłodniejsze niż temperatura otoczenia. Szylkret i laka Szylkret to masa rogowa pozyskiwana z pancerzy żółwi szylkretowych, a laka to żywica sumaka lakowego rosnącego na południu rzeki Jangcy. Od czasów starożytnych Chin do dziś oba materiały są wykorzystywane do produkcji eleganckich oprawek okularów, guzików, spinek do mankietów i oprawek piór wiecznych, ale także grzebieni, ozdobnych puzderek i szkatułek.

smocze Desenie
Chiński smok to symbol władzy cesarskiej i siły. Często jego wizerunek był wykorzystywany jako deseń na jedwabnych tkaninach i motyw tatuaży chroniących swoich nosicieli przed nieszczęściem. Dziś wizerunek smoka oraz chińska kaligrafia są bardzo popularnymi i efektownymi elementami dekoracyjnymi pojawiającymi się na ubraniach. Można je na przykład zobaczyć na limitowanej serii butów sportowych Reeboka, wypuszczonej na rynek specjalnie z okazji igrzysk w Pekinie.

Kto i jak może nosić stójkę?

Najsłynniejszym propagatorem mody na stójki był Mao Tse-tung. Mało kto jednak wie, że bezpośrednią inspiracją cenionego przez niego fasonu było nie mandaryńskie wdzianko, ale mundur zapożyczony przez Japończyków z... XIX-wiecznych Prus, a następnie przeszczepiony na chiński grunt przez ojca tamtejszego komunizmu Sun Yat-sena. W koszulach ze stójką najlepiej prezentują się mężczyźni o okrągłej twarzy, choć niekoniecznie musi być ona równie pełna jak oblicze Mao. Jeśli masz twarz pociągłą albo długą szyję, powinieneś zamiast stójki wybrać raczej koszule z rozszerzanym albo włoskim kołnierzykiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl