Menu Region

Powroty Kielc i Lubina

Powroty Kielc i Lubina

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jacek Kmiecik

Prześlij Drukuj
Minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki może zawiesić wykonanie uchwały zarządu PZPN z 24 lipca "zamrażającej Zagłębie Lubin i Koronę Kielce", co tym samym przywróci względny porządek w lidze i pozwoli rozpocząć rozgrywki ekstraklasy.
Uchwałę zarządu PZPN minister może nawet uchylić, jeżeli w wyznaczonym przez niego terminie PZPN nie uchyli jej sam. Daje mu do tego prawo artykuł 23 ustęp 1 oraz artykuł 43 ustęp 7 ustawy o sporcie kwalifikowanym, według których minister ma prawo do skorzystania ze środków zaradczych, gdy związek sportowy (w tym wypadku PZPN) nie wykonuje orzeczeń Trybunału Arbitrażowego przy PKOl.

To leży w jego kompetencjach jako zwierzchnika związków sportowych, w tym również PZPN. Czy jednak minister podejmie decyzję, czy raczej poczeka na orzeczenie Trybunału Arbitrażowego przy PKOl, by mieć czyste sumienie i nie narażać się na krytykę, to już jego wola.

- Wyroki Trybunału Arbitrażowego przy PKOl z punktu widzenia prawnego nie budzą zastrzeżeń. Moralna ocena korupcji jest natomiast naganna i obciąża przede wszystkim PZPN, który przez lata tolerował korupcję - oznajmił minister Drzewiecki.

Trybunał Arbitrażowy przy PKOl może podjąć decyzję w każdej chwili.

- Trybunał w sprawie Zagłębia Lubin mógłby się zebrać już choćby w poniedziałek. Ale Eugeniusz Kolator prosił, żeby zrobił to nie wcześniej niż we wtorek. Wówczas na posiedzeniu będzie mógł być obecny przedstawiciel PZPN mec. Krzysztof Malinowski. Sądzę więc, że we wtorek rozpatrzymy tę sprawę - powiedziała przewodnicząca Trybunału Arbitrażowego przy PKOl Romana Troicka-Sosińska.

Trochę inaczej wyglądają sprawy Korony Kielce i Zagłębia Sosnowiec, o których rozpatrzenie też zabiega PZPN.

- Co do Korony, to w poniedziałek o 15 zbiera się prezydium trybunału i mam nadzieję, że prezes Zygfryd Siwik będzie mógł wyznaczyć skład do orzekania, o ile Korona opłaci ten wniosek. Jeśli tylko dostaniemy potwierdzenie przelewu, możemy orzekać sprawę Korony również we wtorek - wyjaśniła Romana Troicka-Sosińska.

- Nie wiem, dlaczego nagle przypomniano sobie o Zagłębiu Sosnowiec, które w lutym złożyło do trybunału wniosek, ale nie wniosło wymaganej opłaty 4 tys. zł, czym moim zdaniem zrezygnowało ze składania skargi - zauważyła przewodnicząca.

Pojawiające się głosy krytyki wobec kompetencji składu Trybunału Arbitrażowego ("Panie zasiadające w trybunale nie odróżniają boksu od siatkówki" - ocenił rzecznik PZPN Zbigniew Koźmiński Romanę Troicką-Sosińską i Marię Zuchowicz) były nie na miejscu.

Obie panie bowiem - wbrew pozorom - znakomicie orientują się w sprawach piłkarskich. Obie przez lata orzekały w komisji odwoławczej PZPN. Podziękowano im za współpracę dopiero po sławetnej sprawie Szczakowianki, którą PZPN przegrał w arbitrażu, bo właśnie panie orzekały obiektywnie wbrew interesom związku.

Jeśli Trybunał Arbitrażowy przy PKOl orzeknie na korzyść Zagłębia Lubin i Korony Kielce, co jest w zasadzie pewne, bo podobnie jak w precedensowej sprawie Widzewa czyny korupcyjne tych klubów nie podlegają uchwale PZPN o nieprzedawnieniu (czyli uległy przedawnieniu), wówczas związek zmuszony zostanie do włączenia tych zespołów do rozgrywek ekstraklasy.

W związku z tym są dwa warianty wyjścia z patowej sytuacji: powiększenie ligi lub włączenie do rozgrywek Lubina i Korony kosztem Arki Gdynia i Piasta Gliwice.

Powiększenie ekstraklasy z 16 do 18 drużyn wymagałoby zmiany umowy i konsensusu finansowego spółki Ekstraklasa z Canal+, czyli de facto dofinansowania budżetu medialnego na sezon 2008/09 (o czym poniżej). Bardziej realna jest więc wymiana Arki na Lubin i Piasta na Koronę.

PZPN może też iść na wojnę i nie respektować orzeczenia trybunału, co grozi wprowadzeniem kuratora do związku. To wątpliwy wariant, którego jednak nie należy wykluczać.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się