Menu Region

Festiwal Era Nowe Horyzonty zakończony, nagrody rozdane

Festiwal Era Nowe Horyzonty zakończony, nagrody rozdane

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Na festiwalu Era Nowe Horyzonty triumfowały filmy dokumentalne. Zdobyły trzy najważniejsze nagrody.
Nowozelandzki twórca Vincent Ward wyjedzie z Wrocławia z Grand Prix Nowych Horyzontów za "Deszcz dzieci" - film, w którym powrócił do bohaterki swojego pierwszego filmu, nakręconego 30 lat temu. Ta nieżyjąca już Maoryska przeżyła najbardziej dramatyczne chwile współczesnej historii Nowej Zelandii. Według lokalnych wierzeń, żyła obłożona klątwą.

Za najlepszy film polski międzynarodowe jury uznało dokument "Złota rybka", opowiadający o pensjonariuszach domu opieki.
Upośledzeni chłopcy przygotowują się do wystawienia bajki o złotej rybce. Ich przygotowania rejestruje kamera Tomasza Wolskiego. "Złota rybka" otrzymała nagrodę prezydenta Wrocławia w wysokości 100 tysięcy złotych.

Nagrodę za najlepszy debiut (40 tysięcy złotych od marszałka województwa dolnośląskiego) jury przyznało innemu dokumentowi, zwycięzcy festiwalu w Krakowie - "Gugarze". Andrzej Dybczak i Jacek Nagłowski opowiadają w filmie "Gugara" o rozpadzie społeczności koczowników, rdzennych mieszkańców Syberii. Gugara to w języku Ewenków dźwięk dzwonków używanych przez pasterzy reniferów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się