Jak znaleźć dokumenty, które są wymagane do emerytury i renty?

Patrycja Wacławska
Polskapresse
Jeśli nie wiesz, gdzie szukać swoich dokumentów potwierdzających zatrudnienie, zapytaj o to w oddziale ZUS.

Jeszcze przez najbliższych kilka lat przyznawane emerytury będą obliczane z uwzględnieniem stażu pracy oraz wysokości zarobków w wybranym okresie. Staż pracy i wysokość wynagrodzenia w wybranych latach są brane pod uwagę także przy obliczaniu rent z tytułu niezdolności do pracy. Zgodnie z przepisami zarówno staż, jak i wysokość wynagrodzeń muszą być odpowiednio udokumentowane. Niestety, wiele osób ubiegających się o przyznanie emerytury bądź renty ma problem z odnalezieniem dokumentacji osobowo-płacowej będącej dla ZUS dowodem potwierdzającym staż i zarobki sprzed lat. Trudność wynika zazwyczaj z faktu, że byłe zakłady pracy zostały zlikwidowane lub przekształcone.

Jeśli okaże się, że firma, w której pracowałeś, nie istnieje, powinieneś znaleźć podmiot, który przejął dokumentację osobową i płacową jej byłych pracowników. Podmiotem takim zwykle jest następca prawny, czyli firma powstała w wyniku przekształceń twojego dawnego zakładu pracy. Dokumentacja pracowników nieistniejących państwowych jednostek organizacyjnych może być też przechowywana przez organy założycielskie tych jednostek (np. przez urząd wojewody) lub organy nadrzędne (np. ministerstwa lub urzędy centralne).

Dokumentacja części zlikwidowanych zakładów trafiła też do archiwów państwowych. Kontakty do nich można znaleźć w internecie na stronie www.zus.pl. O ich podanie możemy się także zwrócić do każdej jednostki ZUS.

W przypadku zlikwidowanych spółdzielni oraz organizacji spółdzielczych dokumentację osobową i płacową mógł przejąć związek rewizyjny, w którym była zrzeszona spółdzielnia, a jeżeli takiego związku nie ma lub on również został zlikwidowany - Krajowa Rada Spółdzielcza w Warszawie przy ul. Jasnej 1, kod 00-013.
Dokumenty byłych pracowników zlikwidowanych prywatnych spółek powinny zostać przekazane do archiwum.

W znalezieniu archiwum, do którego trafiły interesujące nas dokumenty, pomogą wyszukiwarki internetowe. Jedna dostępna jest pod adresem www.zus.pl (klikamy kolejno na: Baza wiedzy - Świadczenia - Baza zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy, a następnie wpisujemy nazwę byłego pracodawcy), druga na stronie Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku: www.milanowek.ap.gov.pl (klikamy na Bazę Danych). Telefonicznie lub listownie informację o tym, gdzie przechowywane są dokumenty osobowo-płacowe zlikwidowanej firmy, można uzyskać właśnie w archiwum w Milanówku (ul. Stefana Okrzei 1, kod 05-822, tel. 22 724 76 05), a także w każdej jednostce ZUS oraz w archiwach państwowych.

Osoby, które szukają dokumentacji mogącej potwierdzić okresy służby w wojsku, powinny skontaktować się z Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie (ul. Czerwonych Beretów 124, kod 00-910, tel. 22_681 46 37).

Jeśli nie ma możliwości potwierdzenia okresu zatrudnienia pisemnymi dowodami, w niektórych przypadkach dopuszcza się potwierdzenie ich zeznaniami świadków. Żeby ZUS uznał zeznania świadków, należy złożyć oświadczenie, z którego będzie wynikało, jakie przyczyny uniemożliwiają potwierdzenie okresów zatrudnienia dowodami pisemnymi oraz wskazać zeznania dwóch świadków, byłych współpracowników. Ich rolą będzie potwierdzenie, jaką pracę i w jakim okresie wykonywała osoby starająca się o świadczenie.
Dokumenty firm, które już nie istnieją, możesz znaleźć w ministerstwach lub urzędach centralnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
ociec
to, co placimy, to i tak nie na swoje konto, a na konto starszych pokolen, wiec o siebie warto samemu zadbac w ramach tfi
Wróć na i.pl Portal i.pl