Menu Region

Ciasne dżinsy nie są jednak pasem cnoty

Ciasne dżinsy nie są jednak pasem cnoty

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Richard Owen, "The Times"

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Niemal dziesięć lat temu włoski sąd apelacyjny wywołał poruszenie, orzekając, że molestowanie seksualne i gwałt na kobiecie w obcisłych dżinsach są z definicji niemożliwe bez jej "zgody i współpracy".
Teraz sędziowie sądu kasacyjnego uchylili to orzeczenie, co włoskie feministki przyjęły okrzykami "najwyższy czas".

Orzeczenie weszło w życie po tym, jak w maju 2005 r. sąd w Padwie skazał 37-letniego mężczyznę oskarżonego o molestowanie 16-letniej dziewczyny poprzez "wkładanie rąk do jej dżinsów". W październiku Sąd Apelacyjny w Wenecji utrzymał wyrok w mocy.

Odwołując się do sądu kasacyjnego, mężczyzna powołał się na orzeczenie z 1999 r., z którego wynikało, że nie mógł popełnić czynu wbrew woli dziewczyny, gdyż jej dżinsy były za ciasne. Sąd utrzymał jednak wyrok skazujący sprawcę na rok pozbawienia wolności, uzasadniając, że "dżinsów nie można porównywać z pasem cnoty".

Oskarżony twierdził, że spodnie dziewczyny były tak obcisłe, że musiała je rozpiąć, co uznał za zgodę na zaloty. Poszkodowana poskarżyła się ojcu, który zgłosił sprawę policji.

Orzeczenie z 1999 r. unieważniło wyrok sądu skazujący 45-letniego instruktora jazdy z Potenzy oskarżonego o gwałt na 18-letniej kursantce. Uzasadnienie, jakie wydał wtedy sąd, twierdząc, że dziewczyna musiała współpracować, bo jej spodnie były zbyt obcisłe, wywołało oburzenie feministek.

Włoski sąd kasacyjny, w którym zasiadają głównie starsi mężczyźni, wydał sporo kontrowersyjnych orzeczeń w sprawach o podłożu seksualnym, jednak od pewnego czasu nie można mu zarzucić, że lekceważy prawa kobiet. Niedawno uznano tolerowane dotąd szczypanie w pośladki za molestowanie seksualne.

W marcu włoscy sędziowie orzekli, że kochanka w obronie honoru może kłamać pod przysięgą bez popełniania krzywoprzysięstwa. W ten sposób oczyszczono z zarzutów 48-letnią kobietę z Porto Ercole, którą skazano za składanie fałszywych zeznań na policji. W lutym sąd wydał zarządzenie, że mężczyźni, którzy w miejscach publicznych dotykają swoich genitaliów, popełniają przestępstwo.

Tłum. Lidia Rafa
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

jasne, jasne - zaliczyliście wpadkę ...

+12 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marcin Kasztelan (gość)  •

to teraz obrażacie. Przeproś za swój błąd, to wystarczy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Przepraszam za syna

+7 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ojciec Marcina Kasztelana (gość)  •

:(

odpowiedzi (0)

skomentuj

ale do rzeczy

+15 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marcin Kasztelan (gość)  •

(...) Teraz sędziowie sądu kasacyjnego uchylili to orzeczenie, co włoskie feministki przyjęły okrzykami "najwyższy czas" (...) Jeśli bym Ci zgwałcił żonę i bronił się, że to niemożliwe bo miała obcisłe dzinsy, to ciekaw jestem czy cieszyłbyś się pacanie i czy problem stygmatyzowałbyś jako feministyczny margines. Cieszyłbyś się?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tekst jest tak głupi, że podpisała siepod nim tylko ...tłumaczka

+11 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marcin Kasztelan (gość)  •

Stan na chwilę kiedy zamieszczam ten post. Później pewnie poprawią.

odpowiedzi (0)

skomentuj