Menu Region

Każdy młody Polak musi poznać angielski

Każdy młody Polak musi poznać angielski

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kula

2Komentarze Prześlij Drukuj
Żaden polski uczeń nie skończy edukacji bez znajomości angielskiego - zapowiedziało wczoraj Ministerstwo Edukacji. Jak do tego doprowadzi?
Już od tego roku języka obcego zaczną się obowiązkowo uczyć wszystkie pierwszaki w szkole podstawowej. Rok później nauka drugiego obowiązkowego języka ruszy w gimnazjach. - Chcemy, by jednym z tych dwóch zawsze był angielski - mówi wiceminister oświaty Zbigniew Marciniak. Taki zapis w oświatowym prawie ma obowiązywać już od przyszłego roku, gdy ruszy wielka reforma edukacji.

Przykład: jeśli uczeń w podstawówce będzie uczył się niemieckiego, w gimnazjum obowiązkowo rozpocznie lekcje angielskiego.

Resort wprowadzi jeszcze jedno obostrzenie: przynajmniej jeden język w trakcie szkolnej nauki uczeń będzie zgłębiał minimum dziewięć lat.

Reforma w nauczaniu języków obcych ma przybliżyć polską szkołę do europejskich standardów. Teraz mali Polacy zaczynają się uczyć języków najpóźniej w Europie - dopiero w czwartej klasie podstawówki, w wieku dziesięciu lat (szkoły oferują lekcje języka młodszym uczniom tylko wtedy, gdy taką decyzję podejmie lokalny samorząd).

Tymczasem w Hiszpanii obcojęzyczne słówka poznają już trzylatki, na Malcie - pięcioletnie dzieci, a w Austrii, Norwegii i Luksemburgu - sześciolatki.

Większość krajów wcześniej niż Polska wprowadza też w szkołach nauczanie drugiego obowiązkowego języka obcego. Luksemburg na lekcje drugiego języka posyła już siedmiolatki, Estonia, Grecja i Rumunia - dziesięciolatki. Czesi i Słowacy drugi język oferują dla piętnastolatków. W Polsce do tej pory drugi język uczeń poznawał dopiero, gdy miał 16 lat. Po reformie ta granica obniży się o trzy lata.

Prawny nakaz nauki angielskiego to w Europie rzadkość. Nie zdecydował się na to jeszcze żaden z krajów Europy Środkowo--Wschodniej. O obowiązkowym angielskim od pierwszej klasy burzliwie dyskutują teraz eksperci w Chorwacji.

Obowiązkowe lekcje angielskiego wprowadzili za to Norwegowie. - Ale norweska szkoła oferuje solidną naukę drugiego obowiązkowego języka, kładzie też ogromny nacisk na języki mniejszości narodowych i krajów sąsiednich - mówi Paweł Poszytek, anglista i ekspert Komisji Europejskiej, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Unia Europejska zaleca, by każdy młody Europejczyk w trakcie nauki w szkole dobrze poznał dwa języki. Pierwszy powinien być "językiem globalnej komunikacji". - Takim językiem może być angielski, ale też na przykład hiszpański - zastrzega Paweł Poszytek.

Drugi język unijni eksperci określają jako "język przysposobiony" albo "język serca". - Nie chodzi o to, by uczniowie swobodnie pisali w nim dokumenty czy artykuły prasowe. Ma być przydatny w prywatnych i biznesowych kontaktach, w codziennej komunikacji - tłumaczy Poszytek.

Unia nie rekomenduje wprost krajom członkowskim żadnego z nowożytnych języków.

Według najnowszego raportu Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli angielskiego uczy się już w Polsce 84 proc. uczniów. Drugim najpopularniejszym językiem obcym jest niemiecki - uczy się go prawie 42 proc. młodzieży. Na lekcje francuskiego chodzi 3,5 proc.

Autorzy raportu CODN podkreślają jednak, że gwałtownie przybywa uczniów, którzy uczą się mało popularnych języków, np. białoruskiego, szwedzkiego, portugalskiego czy chińskiego. Jeszcze w 2006 roku było niespełna 2,5 tysiąca uczniów, którzy wybierali język spoza szóstki głównych (angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, włoski, hiszpański), rok później było ich już grubo ponad 7,5 tysiąca.
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

angielski tak od 2 -3 klasy

+22 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

historyk (gość)  •

Za zaborów niemieckiego czy rosyjskiego uczono w okresie późniejszym niż 1 klasie. Ten pomysł jest o tyle niebezpieczny, że część młodzieży będzie mówiła po angielsku a nie znała ojczystego!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gumba

+19 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GRo (gość)  •

Nie znasz angielskiego. Jesteś do niczego!

odpowiedzi (0)

skomentuj