Menu Region

Olimpijski poradnik kibica w kapciach (odc. 16) -...

Olimpijski poradnik kibica w kapciach (odc. 16) - strzelectwo

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Waldemar Gabis

Prześlij Drukuj
Strzelectwo w programie igrzysk jest od samego początku. Przez lata było domeną mężczyzn, kobiety w tej dyscyplinie sportu do olimpijskiej rodziny dołączyły w 1984 roku.
Dla Polski była to bardzo dobra decyzja, bo swój talent objawiła światu Renata Mauer, zdobywczyni złotych medali w Atlancie (1996) i Sydney (2000). Podobnymi osiągnięciami może poszczycić się Józef Zapędzki, który triumfował w Meksyku (1968) i Monachium (1972).

W Pekinie do rozdania będzie 15 kompletów medali, w tym 6 w konkurencjach kobiecych (pistolet sportowy, pistolet pneumatyczny, karabin sportowy, karabin pneumatyczny, trap i skeet) oraz 9 męskich (pistolet dowolny, pistolet pneumatyczny, pistolet szybkostrzelny, karabin dowolny, karabin dowolny - trzy postawy, karabin pneumatyczny, trap, podwójny trap i skeet).

W zależności od konkurencji zawodnicy mają różny czas na oddanie strzałów. Przykładowo kobiety w karabinie sportowym muszą ze swoim zadaniem uporać się w ciągu 2 godzin i 15 minut.

W pistolecie sportowym (odległość od tarczy wynosi 25 m) oddaje się 30 strzałów w pięciu seriach po minutę każda oraz 30 pojedynczych strzałów, gdy tarcza co 7 sekund otwiera się na 3 sekundy.

W karabinie dowolnym - trzy postawy (50 m) - zawodnik musi trafić do tarczy, oddając po 40 strzałów z pozycji leżącej, stojącej i tzw. kolanka, czyli klęcząc. W pistolecie pneumatycznym (10 m) mężczyźni oddają 60 strzałów, kobiety - 40. Podobnie jest w karabinie pneumatycznym (10 m).

Trap i skeet wywodzą się z tradycji łowieckiej i przypominają polowanie na kaczki. W trapie zawodnik stoi na specjalnym stanowisku, a rzutki wylatują z bunkra, który znajduje się pod nim. W trapie podwójnym jednocześnie wylatują dwa rzutki, które trzeba ustrzelić. W skeecie na półokręgu rozmieszczonych jest osiem stanowisk. Zawodnik strzela z każdego z nich do rzutków wylatujących z dwóch - wysokiej i niskiej - wież ustawionych w krańcach tego półokręgu.

Najważniejsze to oczywiście trafić w "10" tarczy, czy - jak w przypadku trapu i skeetu - zestrzelić rzutka. Suma punktów ze wszystkich oddanych strzałów daje łączną notę. Wygrywa ten, kto ma ich najwięcej.

Dodajmy jeszcze, że w strzelectwie środkiem dopingującym jest alkohol. Za bycie pod jego wpływem podczas zawodów grozi dyskwalifikacja.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się