Menu Region

UE chce kar więzienia dla zatrudniających nielegalnych...

UE chce kar więzienia dla zatrudniających nielegalnych imigrantów?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Polska jest przeciwna wprowadzaniu sankcji karnych dla pracodawców, którzy zatrudniają cudzoziemców nielegalnie przebywających na terenie Unii Europejskiej. Taka propozycja padła podczas prac Parlamentu Europejskiego nad przepisami dotyczącymi nielegalnej pracy.
Wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk uważa, że kary finansowe dla przedsiębiorców są wystarczające. Jego zdaniem używanie prawa karnego nie jest właściwą metodą do zwalczania zjawiska nielegalnej pracy.

"Człowiek, który zatrudnia nielegalnego imigranta, powinien wiedzieć, że poniesie karę finansową i administracyjną. Powinien stracić wszystko co na tym zarobił i jeszcze zapłacić koszty wydalenia osób do kraju pochodzenia. Ale nie należy angażować w to aparatu państwa, prokuratorów, sądów i wsadzać takiego przedsiębiorcę do więzienia" - tłumaczył minister.

Piotr Stachańczyk zastrzegł, że nie dotyczy to sytuacji, kiedy imigranci są wykorzystani - mieszkają w niegodziwych warunkach, są zmuszani do pracy, albo nie otrzymują zapłaty. Problem współczesnego niewolnictwa jest już uregulowany w prawie.

Podczas dyskusji nad przepisami dotyczącymi zatrudniania nielegalnych imigrantów, Polska sprzeciwiła się także ustalaniu liczby kontrolowanych przedsiębiorstw. Zdaniem rządu w Warszawie będzie to ze szkodą dla jakości kontroli. Wiceminister Stachańczyk uważa, że należy wyznaczyć sektory w których najczęściej zatrudniani są nielegalni imigranci i tam co jakiś czas przeprowadzać dogłębne kontrole, bez określania ile ich powinno być.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się