Menu Region

Prezydent zawetował nowelę do ustawy kominowej

Prezydent zawetował nowelę do ustawy kominowej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prezydent Lech Kaczyński zawetował nowelę tak zwanej ustawy kominowej, ktora umożliwia podwyższenie wynagrodzeń menedżerów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Lech Kaczyński powiedział na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, że ustawa ta zawiera wiele przepisów budzących jego zdecydowany opór.
Prezydent wyjaśnił, że nie można wprowadzać przepisów, które - jak powiedział - "w oczywisty sposób nie stwarzają jakichkolwiek limitów dla kadry kierowniczej i które zbyt różnicują sytuację prawną pracowników tych, którzy do tej kadry należą i tych, którzy są pracownikami szeregowymi lub zajmują niższe stanowiska kierownicze".

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, że nie można też przyjąć, że kadra kierownicza będzie korzystać z ewentualnych dobrych wyników spółki, natomiast pozostali pracownicy mogą z tego skorzystać, ale nie muszą.


Lech Kaczyński powiedział też, że nie jest zwolennikiem obecnie obowiązującej ustawy, gdyż czyni ona polskie przedsiębiorstwa mało konkurencyjnymi dla menadżerów. Jednak - jak dodał - nowa ustawa wcale tej sytuacji nie poprawi. Kadra kierownicza obecnie może zarabiać maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w spółkach, w których większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa, oraz czterokrotność w spółkach, które pośrednio kontroluje Skarb Państwa.

Lech Kaczyński powiedział, że te elementy ustawy kominowej, które zostaną uznane za konieczne, będą wprowadzone do nowej ustawy, która będzie inicjatywą prezydencką. Zgodnie z proponowaną nowelą, wysokość pensji kadry kierowniczej miała zależeć od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się