18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowy prąd dla lublinian

Barbara Majewska
Ministerstwo Gospodarki wspomoże odbiorców prądu. Rodzina będzie mogła otrzymać roczną dotację  w wysokości ok. 226 - 377 zł
Ministerstwo Gospodarki wspomoże odbiorców prądu. Rodzina będzie mogła otrzymać roczną dotację w wysokości ok. 226 - 377 zł Małgorzata Genca
Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzić dopłaty do rachunków za energię elektryczną dla najuboższych. Ze wsparcia skorzystają osoby, które otrzymują świadczenia z pomocy społecznej. W Lublinie już od przyszłego roku darmowy prąd może popłynąć nawet do 12 tysięcy rodzin.

O pomoc najuboższym odbiorcom prądu od dawna zabiegał Urząd Regulacji Energetyki. - Cieszymy się, że ministerstwo w końcu zdecydowało się na zmianę przepisów. Wsparcie tzw. odbiorców wrażliwych to obowiązek naszego kraju, nałożony przez Unię Europejską - powiedziała Kurierowi Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

Ministerstwo zdecydowało się pomóc rodzinom w płaceniu rachunków z uwagi na fakt, że zaopatrzenie w energię elektryczną jest dobrem cywilizacyjnym. - A także ze względu na możliwy dalszy wzrost cen i stawek opłat za tę energię - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Rodzina, która otrzyma dopłatę, otrzymywać będzie rachunki pomniejszone o ryczałt. Zapłaci tylko za prąd, który zużyje ponad wyznaczony limit. Resort szacuje, że w ten sposób rachunki za energię zmniejszą się o ok. 30 proc. Zakładowi energetycznemu kwotę ryczałtu zapłaci, w przypadku Lublina, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

- To bardzo dobry pomysł, żeby włączyć w tę akcję ośrodki pomocy społecznej. Pracownicy tych instytucji wiedzą najlepiej, komu wsparcie jest najbardziej potrzebne - komentuje Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

W Lublinie zasiłki z MOPR pobiera ok. 12 tys. rodzin i to one będą mogły skorzystać z nowych przepisów. Poza tym, muszą również posiadać umowę z przedsiębiorstwem energetycznym oraz mieszkać w miejscu dostarczania energii.

- Przypuszczam, że większość tych osób będzie bardzo zainteresowana tą formą pomocy. Już teraz mogą korzystać z ulgowych liczników taryfowych. Jednak każde kolejne wsparcie ubogim rodzinom na pewno się przyda, zwłaszcza że energia ciągle drożeje - komentuje Antoni Rudnik, dyrektor MOPR w Lublinie.

Wysokość ryczałtu ma być obliczona na podstawie progu zużycia energii, który wyniesie rocznie: 900 kWh dla osób samotnych, 1250 kWh dla dwóch do czterech osób mieszkających w jednym gospodarstwie lub 1500 kWh dla więcej niż czterech osób żyjących pod jednym dachem. Oznacza to, że roczna dopłata wyniesie od ok. 226 do ponad 377 zł.

Projekt nowych przepisów zyskał już akceptację Rady Ministrów. Teraz trafi pod obrady Sejmu. Jeśli uzyska poparcie posłów, przepisy wejdą w życie prawdopodobnie już w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski