Menu Region

Na Księżyc z nawigacją

Na Księżyc z nawigacją

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski

Prześlij Drukuj
NASA nie chce, by jej ludzie gubili się na Księżycu. Agencja tworzy kosmiczny GPS dla astronautów.
Amerykańska agencja NASA przeznaczyła 1,2 mln dol. na opracowanie księżycowego systemu nawigacji podobnego do ziemskiego GPS. Dzięki przenośnym wyświetlaczom amerykańscy astronauci, którzy w 2020 roku mają wrócić na Srebrny Glob, nie zgubią się na jego powierzchni.

Nienaturalne dla człowieka oświetlenie, mała grawitacja oraz brak znaków orientacyjnych, do których jesteśmy przyzwyczajeni na Ziemi, sprawiają, że na Księżycu trudno oceniać odległości, za to łatwo się zgubić. Przekonali się o tym uczestnicy misji Apollo, którzy gościli na Srebrnym Globie.

Zaradzić problemowi ma prof. Ron Li z Ohio University, który już za trzy lata opracuje dla astronautów podręczne urządzenia, nieco podobne do tych, jakimi coraz częściej posługują się kierowcy na całym świecie.

Nowy system nie będzie jednak wykorzystywał - tak jak na Ziemi - satelitów, bo NASA po prostu nie stać, by otoczyć Srebrny Glob siatką tych urządzeń. Zamiast nich sygnał nawigacyjny będą wysyłać specjalne boje umieszczone na powierzchni Księżyca.

Szczegółową mapę terenu działania dostarczą kamery w pobliżu lądownika oraz jedno urządzenie na orbicie. Łącząc wszystkie te dane, naręczne urządzenie, podobne do zegarka, wyświetli mapkę, dzięki której astronauci nie będą polegać wyłącznie na swych zmysłach.

Ma to im oszczędzić stresu, i tak dużego, w przypadku poważnej misji.

Powracający na Księżyc Amerykanie ścigają się tym razem z Chinami. W ub.r. Pekin wysłał nad Srebrny Glob sondę Chang'e, a szef NASA Michael Griffin powiedział tydzień temu, że istnieje ryzyko, że Chiny wyślą człowieka na Księżyc szybciej niż USA. Wedle zapowiedzi Pekinu ma to nastąpić po 2017 roku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się