Menu Region

Zagłębie w ekstraklasie, Widzew znacznie niżej

Zagłębie w ekstraklasie, Widzew znacznie niżej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Krzysztof Srogosz

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Jutro miała wystartować ekstraklasa, a nadal nie wiadomo, kto w niej zagra. Trybunał przy PKOl zmienił decyzję PZPN w sprawie degradacji. Arka nie awansuje. Przełożone mecze inauguracyjne.
Liga stoi na głowie. Precedensowe orzeczenie Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim, który wczoraj wstrzymał decyzję Wydziału Dyscypliny PZPN o degradacji Zagłębia i uchylił wyrok przesuwający Widzew o jedną klasę rozgrywkową.

- W ocenie trybunału dowody korupcyjne nie były wystarczające, aby ukarać Widzew tak surową karą. Naszym zdaniem sprawa uległa już przedawnieniu, ponieważ zarzuty dotyczyły wydarzeń sprzed lipca 2005 roku - uzasadniała przewodnicząca trybunału Romana Troicka-Sosińska.


Wówczas obowiązywał przepis o przedawnieniu przestępstwa po dwóch latach. Dopiero uchwała PZPN z 10 maja 2007 roku w sprawie przedawnienia przewinień dyscyplinarnych w polskiej piłce nożnej zmieniła tę sytuację. Wprowadzono zapis, że: "Nie ulegają przedawnieniu przewinienia dyscyplinarne dotyczące korupcji w piłce nożnej".

- To jest skandal! Półtora roku pracy wydziału poszło na marne. Trybunał stosuje stary przepis zezwalający na umorzenie sprawy po dwóch latach - mówił rozgoryczony przewodniczący Wydziału Dyscypliny Adam Gilarski.

Co dalej? Decyzja Trybunału może spowodować kolejne odwołania klubów, które zostały ukarane degradacją. Teraz każdy będzie mógł stwierdzić, że jeśli przewinienie zostało popełnione przez majem 2005 roku, to uległo już przedawnieniu. PZPN będzie więc musiałw praktyce zawiesić degradacje.

- Będziemy składać odwołanie. To już pewne - mówi Maciej Topolski, rzecznik Korony Kielce, która też została relegowana z ligi za czyny, które uległy przedawnieniu.

Po środowym orzeczeniu trybunału wydaje się przesądzone, że Korona zostanie przywrócona do ekstraklasy, bo zarzuty wobec niej dotyczyły sezonu 2003/2004.

Inne zdegradowane kluby, Górnik Łęczna, Górnik Polkowice i Zagłębie Sosnowiec - nie mogą korzystać z tego przepisu, bo ich czyny nie były przedawnione. - Dla mnie to nie Trybunał PKOl, tylko trybunał hańby sportu polskiego. Stoją po stronie przestępców, którzy dopuścili się korupcji, a przecież przepisy FIFA i UEFA wyraźnie stanowią, że nie ma mowy o przedawnieniu w takim przypadku - nie kryje zdenerwowania Jan Tomaszewski.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Arbitrażowego do ekstraklasy wraca Zagłębie Lubin. W sprawie klubu z Lubina nie zapadł wprawdzie ostateczny wyrok, końcową decyzję przesunięto do 22 sierpnia, ale czyny klubu też są przedawnione.

- Odraczamy oba wnioski. Pierwszy PZPN o odroczenie merytorycznego rozpoznania skargi i drugi klubu z Lubina o wstrzymanie wykonania decyzji Wydziału Dyscypliny - wyjaśniała przewodnicząca Trybunału Romana Troicka-Sosińska. - Gdyby wykonano tę decyzję, Zagłębiu groziłaby niepowetowana szkoda sportowa - uzasadniała.

Gdyby przedstawiciel PZPN stawił przed trybunałem, sprawa byłaby rozpatrzona wczoraj i nie trzeba byłoby jej odraczać. Zatem kara wobec klubu z Lubina nie może być wykonana i orzeczenie WD zostaje wstrzymane. Tym samym oznaczo to, że Zagłębie zastąpi Arkę Gdynia, która w poniedziałek dostała już oficjalne potwierdzenie na grę w elicie, a wczoraj znów straciła to miejsce.

Od czerwca Arka i Piast Gliwice już cztery razy awansowały i spadały z ekstraklasy!
Co ciekawe, jedną z podejmujących decyzje była sędzia łyżwiarstwa figurowego, na co dzień adwokat Maria Zuchowicz. Ostatnio siedząc w jurorskiej loży z samą Dodą, oceniała uczestników telewizyjnego show "Gwiazdy tańczą na lodzie".

Zwycięscy wczoraj działacze Widzewa nie zamierzają składać broni. W tej chwili są w nowej pierwszej lidze, ale liczą nawet na ekstraklasę. Może tak się stać, jeśli minister sportu Mirosław Drzewiecki anuluje decyzje PZPN odnośnie licencji dla Polonii Bytom.

- Przyznanie im prawa do gry w ekstraklasie było ewidentnym złamaniem prawa licencyjnego - uważa prezes Widzewa Bogusław Sosnowski.

Wczoraj pojawiały się informacje, że działacze PZPN mogą nie respektować decyzji PKOl i zaskarżyć ją do międzynarodowego trybunału w Lozannie. W tej sytuacji minister sportu Mirosław Drzewiecki mógłby wprowadzić do PZPN kuratora. Władze PZPN zaakceptowały jednak decyzje trybunału.

Postanowienie o pozostaniu Arki w I lidze, sprawia, że dojdzie jednak do barażu o ekstraklasę. 26 i 30 lipca zagrają w nim Piast Gliwice z Jagiellonią Białystok, które miały się już zmierzyć w czerwcu.
Wczoraj rozważano opóźnienie inauguracji rozgrywek ekstraklasy i I ligi o dwa tygodnie.

Najprawdopodobniej liga wystartuje jednak w ten weekend, ale nie na pewno zostaną rozegrane mecze z udziałem Jagiellonii, Piasta i Arki. Ostateczne decyzje o dacie rozpoczęcia ligi zapadną dziś po konsultacjach ze stacjami telewizyjnymi.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

skandal

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hooltras  •

Jakby PZPN nazwal burdelem toby obrazil czlowiek "panie" tam pracujace.One przynajmniej zarabiaja w miare uczciwie:)

odpowiedzi (0)

skomentuj

PZPN :/

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

worner (gość)  •

Władze PZPN-u gubią się w przepisach które sami wprowadzili. Według mnie z korupcją powinni zacząć walczyć najpierw w swoich szeregach, a dopiero później egzekwować to na drużynach. Bo niby u kogo oni te mecze kupowali ??

odpowiedzi (0)

skomentuj

hmmm

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zeus88  •

po pierwsze zeus a nie zezu a po drugie to polacy mamy cos takiego że nie możemy często pogodzić sie z tym co prawdziwe

odpowiedzi (0)

skomentuj

zezu nie bądz beszczelny!

+8 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tarnoviak (gość)  •

Zezu nigdy nie pisz i nie myśli ze powinien byc ci wstyd że jesteś POLAKIEM!! powinieneś byc z tego dumny i cieszyć sie! nasz kraj przeszedł tyle a i tak odrodził sie po wojnach, rozbiorach, najazdach! z tego wsyztkiego powinieneś byc dumny! co najwyszej powinno byc ci wstyd za to co sie w tym kraju dzieje w dzisiejszych czasacj i podwójny wstyd za ludzi rządzących tym krajem!

odpowiedzi (0)

skomentuj

skandal

+5 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zeus88  •

Jest mi wstyd że jestem polakiem i kibicem piłki noznej w tym kraju. Tak powinien być zatytuowany artykół o tym co dzieje sie w polskiej piłce. Żenada.

odpowiedzi (0)

skomentuj