Menu Region

USA zniosły wizy dla Litwinów

USA zniosły wizy dla Litwinów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Obywatele Litwy do końca roku będa mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz - poinformowali urzędnicy amerykańskiej administracji. Richard Bart - odpowiedzialny za program bezwizowy w amerykańskim Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego zapowiedział, że Litwa zostanie włączona do programu w październiku lub listopadzie.
Oprócz Litwy do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi przystapią: Malta, Węgry, Słowacja, Czechy, Łotwa i Estonia.

Szef litewskiego MSW Regimantas Cziupaila twierdzi, że Litwa powinna trafić do programu bezwizowego jako jedno z pierwszych państw. Minister podkreślił, że bez wiz obywatele tego kraju mogliby podróżować z nowymi paszportami spełniającymi najwyższe wymagania europejskie i amerykańskie.

W marcu Litwa podpisała z Amerykanami memorandum o wspólnym dążeniu do jak najszybszego zniesienia wiz.
Dotychczas poważną przeszkodą dla Litwy było to, że sporo jej obywateli po otrzymaniu wizy turystycznej do USA zaczynało tam pracować. Jednak po wstąpieniu do Unii Europejskiej wielu Litwinów wyjeżdża do pracy do Irlandii i Anglii. Szacuje się, że w tych państwach mieszka i pracuje 400 tysięcy obywateli Litwy, liczącej niecałe 3 i pół miliona mieszkańców.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się