Menu Region

Marek Michalak został nowym Rzecznikiem Praw Dziecka

Marek Michalak został nowym Rzecznikiem Praw Dziecka

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Posłowie wybrali nowego Rzecznika Praw Dziecka. Został nim Marek Michalak, popierany przez Platformę Obywatelską.
Poprzedni rzecznik, Ewa Sowińska zrezygnowała z funkcji pod koniec czerwca. Sowińskiej zarzucano, że nie broni należycie praw dzieci i wypominano jej szereg niefortunnych wypowiedzi, jak opinia dotycząca jednej z postaci serialu "Teletubisie".

Instytucja Rzecznika Praw Dziecka funkcjonuje w naszym kraju od 2000 roku, a została powołana na podstawie ustawy z 6 stycznia 2000 roku. Zadaniem rzecznika jest zajmować się ochroną dzieci przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem oraz innym złym traktowaniem. Stoi na straży dziecka do życia, wychowania w rodzinie i nauki, a także praw zapisanych w konstytucji i Konwencji o Prawach Dziecka. Szczególną troską rzecznika są dzieci niepełnosprawne.

Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Rzecznik jest niezależny od innych organów, odpowiada jedynie przed Sejmem i chroni go immunitet. Urząd ten pełnili dotychczas: Marek Piechowiak od 8 czerwca 2000 do 12 października 2000 roku, Paweł Jaros od 16 lutego 2001 do 16 lutego 2006 roku i Ewa Sowińska od 7 kwietnia 2006 do 30 czerwca 2008 roku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się