Menu Region

Adam Synowiec: Bilet do kina Europa

Adam Synowiec: Bilet do kina Europa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Szef działu świat i nauka

Prześlij Drukuj
Rząd Mirko Cvetkovicia potrzebował petardy, która zwróciłaby uwagę Europy na nową politykę Belgradu. Spektakularne aresztowanie Karadżicia nadawało się idealnie do tego celu. Rosyjskie "Izwiestia" podały, że kat Srebrenicy i Sarajewa został ujęty przez policję już w sobotę w nocy.
W niedzielę Vuk Jeremić, minister spraw zagranicznych Serbii, ogłosił, że w czwartek zostanie przedyskutowana sprawa powrotu dyplomatów serbskich do placówek w krajach UE, zamkniętych w proteście przeciw uznaniu przez te państwa niepodległości Kosowa. Wszystko wskazuje na to, że decyzję już podjęto.

W poniedziałek puszczono w świat wieść o aresztowaniu Rzeźnika z Bośni. Akurat na kilka godzin przed unijnym szczytem. Bo wczoraj w Brukseli obradowali ministrowie spraw zagranicznych krajów UE. Jasne, że Serbia była jednym z tematów.

Prezydent Boris Tadić bardzo chciałby, aby jego kraj został przygarnięty do zjednoczonej Europy. To on ogłosił w poniedziałek, że Karadżić został ujęty i przed trybunałem w Hadze odpowie za zbrodnie ludobójstwa.

Do tej pory Serbia była wiernym sojusznikiem Kremla. Politycznym i gazowym. Teraz Unia ma zamiar wysłać do Kosowa swą własną misję wojskową EULEX, która zastąpiłaby siły ONZ. Narody Zjednoczone nie uznały niepodległości Kosowa, bo w Radzie Bezpieczeństwa decyzję blokuje Rosja. W piątek Jeremić poinformował, że Belgrad jest gotowy negocjować z UE i ONZ w sprawie misji EULEX. Pierwsze rozmowy zaczną się już jutro. Napisy końcowe. Oklaski. Kurtyna.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się