Menu Region

Robert Siewiorek: Krętacz jak gorol

Robert Siewiorek: Krętacz jak gorol

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Szef działu kraj

Prześlij Drukuj
Czym wobec swoich braci Ślązaków najciężej zgrzeszył związkowiec Wiesław Wójtowicz z kopalni Budryk w Ornontowicach? Raczej nie tym, jak sądzę, że obił nadsztygara Maśkę (a trzeba wiedzieć, że nadsztygar to na Śląsku szarża równa prawie świątobliwemu księdzu prałatowi). Na kopalni w gębę dać - rzecz ludzka, gdy na metafory, eufemizmy i dusery nie ma czasu.
Nie tym też najbardziej związkowiec Wójtowicz zawinił, że towarzyszy z przodka zwiódł i poprowadził do strajku, który kwitnącą do niedawna kopalnię zamienił w zadłużone przytulisko z tysiącami górników, którzy z lękiem myślą o tym, co będzie, gdy nadejdą cięższe czasy.

Bo w sumie ludzka to rzecz pobłądzić, nawet za cudze pieniądze. Zwłaszcza gdy intencje zbożne. Związkowiec Wójtowicz zgrzeszył śmiertelnie w inny sposób. Zhańbił się tym, że zapomniał, co dla Ślązaka jest jasne jak Słońce w południe i święte: "Krętacz to gorzej niż gorol, pośledni gatunek stworzenia".

Lepszy perszing w stodole niż gorol przy stole - mawiał nieufnie mój teść, Ślązak z dziada pradziada, zanim się do mnie, po latach testów i prób, przekonał. Dla krętacza na Śląsku brak nie tylko szacunku, ale nawet najlichszego przysłowia. Są za to taczki, śmiech i zgrzytanie zębów, czego od czasu do czasu doświadcza jakiś kopalniany rzecznik czy dyrektor.

Dlatego szczerze współczuję związkowcowi Wiesławowi Wójtowiczowi i po chrześcijańsku proszę, żeby prokuratura, a następnie sąd okazały się dla niego wyrozumiałe i bogate w miłosierdzie. Nie ulega bowiem wątpliwości, że swoje wycierpi jeszcze przed procesem.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się