Eutanazja w Szwajcarii bez żadnej godności dla zmarłych

Maciej Domagała
Na szwajcarską organizację Dignitas, zajmującą się pomaganiem w samobójstwie osobom nieuleczalnie chorym, padły poważne podejrzenia o nieprzestrzeganie godności zmarłych. Jest prawdopodobne, że stowarzyszenie eutanazyjne pozbywało się szczątków samobójców w okolicznym jeziorze.

- Przestaliśmy je liczyć, kiedy doszliśmy do 50 - mówi Roman Ruetz, nurek pracujący dla szwajcarskiej policji, o kilkudziesięciu pojemnikach, które wyciągnął z jeziora koło Zurychu. - Leżały na dnie w wielkiej stercie - mówi Ruetz. Po otwarciu kapsuł okazało się, że znajdują się w nich ludzkie prochy. Na pierwszy rzut oka niewiele łączy urny z Dignitas. Niepokojące jest, że jezioro, w którym znaleziono ludzkie prochy, leży nieopodal siedziby organizacji. Co więcej, na kapsułach znajduje się logo krematorium Nordheim, z którego usług korzysta szwajcarska klinika eutanazyjna.

Jednak znalezisko zdaje się potwierdzać słowa Sorai Wernli, pielęgniarki, która pracowała do 2005 r. w Dignitas. Wernli, powiedziała reporterom "The Times", że klinika to "taśma produkcyjna śmierci". Twierdziła, że Dignitas wyrzuciła prochy przynajmniej 300 osób, którym pomogła zakończyć życie w swojej klinice.
- Określenie "klinika" to eufemizm. Lepiej mówić "ośrodek przemysłowy" - powiedziała Wernli. W 2008 r. klinika pomogła umrzeć 840 osobom, z których 60 proc. stanowili Niemcy. Organizacja aktywnie zabiega o nowych "członków", czyli chętnych do eutanazji, otwierając zagraniczne biura.

Soraya Wernli, była pielęgniarka w klinice Dignitas, twierdzi, że organizacja nie dba o ludzką godność

Według Wernli Dignitas pobiera od osób chcących poddać się eutanazji opłaty w wysokości 4 tys. euro za przygotowanie procedury oraz 7 tys. w przypadku poniesienia kosztów medycznych i na pokrycie kosztów pogrzebu. Wernli twierdzi jednak, że niektóre starsze i samotne osoby oddają dużo większe sumy. Według Wernli 81-letnia Niemka Martha Hauschildt zostawiła klinice 200 tys. franków szwajcarskich (ok. 140 tys. euro).

Mimo że Dignitas to organizacja non profit, zataja ona swoje sprawozdania finansowe. Oficjalnie opłaty są dużo niższe od tych, które przytacza Wernli, i wynoszą przeciętnie 125 euro wpisowego i 50 składki członkowskiej.

Po znalezieniu urn przyszedł czas, by organizacja podniosła zasłonę milczenia i rozliczyła się ze swojej działalności. Wiele osób, które przyjeżdżają z bliskimi do kliniki zza granicy, nie może sobie pozwolić na przywiezienie z powrotem ciała lub szczątków bliskich. Nad procedurą pogrzebu czuwa Dignitas.
Celem organizacji miało być dbanie o godność ludzką i jeśli jej założyciel Ludwig Minelli próbuje zarobić na kosztach pogrzebowych, dni Dignitas są policzone. Minelli odmawia komentarzy prasie. - Jeśli wodne pochówki wykonywane są z powodów komercyjnych, a obiecane ceremonie pogrzebowe nie są wykonane, to jest to niedopuszczalne - mówi Nicolas Mori, rzecznik rady kościelnej Zurychu, dla "The Times". - To nie jest pogrzeb, tylko wyrzucanie śmieci - dodaje.

Makabryczne znalezisko skłoniło szwajcarski wymiar sprawiedliwości do rozpoczęcia śledztwa. Policja sprawdza, kto wyrzucił urny, czy naruszył przepisy środowiskowe, godność śmierci i warunki kontraktu między krematorium a rodzinami zmarłych. Sprawcom mogą grozić trzy lata więzienia lub grzywna 35 tys. euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mysz
Zgadzam się z welociraptorem. Eutanazja to wybór dla osób nieuleczlnie chorych. W sytuacji bez szans na wyleczenie skorzystałabym z takiej możliwości.
w
welociraptor
Popełniasz koleżanko podstawowy błąd logiczny. To co proponujesz nazywa się "morderstwem". Dobrodziejstwo eutanazji polega na pomocy w samobójstwie ciężko chorego człowieka. Ten człowiek musi wyrazić na to zgodę. Mam zamiar skorzystać z tej możliwości kiedyś i będzie to wyłącznie moja decyzja. I to się nazywa eutanazja.
p
pomosty
Ciężko jest cokolwiek mówić na temat eutanazji.
Na pewno eutanazja bez zgody chorego, a rodziny jest zabójstwem.
a
antyPOda
Ja bym eutanazji poddała niektórych polityków za rujnowanie naszego kraju.
Mafia nauczycielska udaje że rządzi i za cenę ironicznych pochwał i poklepywania robi wszystko, co nakaże Unia. Potem biorą za to horrendalne nagrody.
Obawiam się, ze to towarzycho zepchnie Polskę na DNO, przy okazji się nachapie, pokupuje rezydencje na Florydzie i tam nawieje zostawiając kraj nasz w ruinie.
Polska już jest wielkim rynkiem zbytu dla bogatych krajów UE oraz wielkim rynkiem wykształconej ale TANIEJ SIŁY ROBOCZEJ dla rodzimych nowobogackich oraz bogatych krajów UE.
Bo o czym może świadczyć ograniczenia w odłowach ryb na Bałtyku, ograniczeniach w produkcji cukru, mleka, haniebna i służalcza likwidacja polskich stoczni - które to stocznie we Francji Sarkozy nacjonalizuje a Niemcy swoje dotują.
O czymże świadczy zgoda na budowę rurociągu gazowego przez Bałtyk, jak nie o tym, ze jest to kolejny zamach na polską turystykę nadmorską. Ech, szkoda słów.....
Wróć na i.pl Portal i.pl