Piłka ręczna: Grały dolnośląskie drużyny

Paweł Pluta
Szczypiornistom Chrobrego widmo spadku z ekstraklasy zagląda coraz bardziej w oczy fot. piotr krzyżanowski
Z dolnośląskich szczypiornistów w weekend wygrali tylko piłkarze ręczni Zagłębia. Coraz trudniejsza robi się sytuacja Chrobrego Głogów.

Piłkarze ręczni Zagłębia Lubin mieli przed sezonem ambitniejsze plany, niż gra o miejsca 5-8. Na razie zespół Jerzego Szafrańca jest bliżej pozycji 5-6, bo w pierwszym meczu lubinianie wygrali w Piotrkowie Trybunalskim. Jeśli w najbliższy piątek Zagłębie utrzyma we własnej hali przewagę z pierwszego pojedynku z Piotrkowianinem, to o piąte miejsce na koniec sezonu przyjdzie mu się zmierzyć najprawdopodobniej z Travelandem Olsztyn, który na wyjeździe pokonał Nielbę Wągrowiec.

Piotrkowianin Piotrków Trybunalski - Zagłębie Lubin 31:33 (19:17)
Zagłębie: Świrkula, Malcher - Orzłowski, Stankiewicz 4, Niedośpiał 3, Steczek 1, Tomczak 2, Paweł Adamczak 4, Fabiszewski 2, Kozłowski 5, Piotr Adamczak 4, Obrusiewicz 5, Jakowlew 1, Nowak 2.

Katastrofa. Tak o grze swojego zespołu w drugiej połowie meczu w Gdańsku (do przerwy AZS AWFiS wygrywał 14:13) powiedział trener Chrobrego Głogów Jacek Okpisz. Nic dziwnego. Oto fakty. Pierwsza bramkę w drugiej odsłonie głogowianie zdobyli dopiero po dziewięciu minutach gry. Między 40 a 51 minutą Chrobry stracił dziewięć bramek z rzędu! Po raz trzeci goście pokonali bramkarza gdańszczan dopiero w 52 minucie! - Mnożyły się proste błędy i to zarówno w ataku, jak i obronie. Zespół nie zrealizował tego, co zakładaliśmy sobie podczas przerwy. Szkoda tego meczu - podsumowywał ze smutkiem w głosie trener Jacek Okpisz.

Do przerwy jego podopieczni spisywali się całkiem dobrze, choć prowadzili tylko raz - 4:3. Początek drugiej połowy to seria trzech niecelnych dograń na kole i trzy skuteczne kontrataki zespołu Daniela Waszkiewicza.

Ta porażka zepchnęła Chrobrego na 11. pozycję, która za trzy kolejki będzie oznaczała degradację z ekstraklasy. W sobotę do Głogowa zawita AS-BAU Śląsk i zespół trenera Okpisza nie może już sobie pozwolić na porażkę. Potem Chrobry wyjedzie do Zabrza i w ostatniej kolejce podejmie u siebie właśnie AZS AWFiS Gdańsk.

AWFiS Gdańsk - Chrobry Głogów 32:22 (14:13)

Chrobry: Szczęsny, Zapora - Ścigaj 5, Szymyślik 5, Świtała 5, Kuta 2, Achruk 2, Żak 1, Wita 1, Paluch 1, Misiaczyk.

Wydawało się, że wrocławianie przełamią passę porażek z drużyną z Zabrza w tym sezonie, tym bardziej iż Powen został już zdegradowany do I ligi. Niestety, podopieczni Tadeusza Jednoroga ulegli zespołowi z Górnego Śląska już po raz trzeci i nadal nie mogą być spokojni o swój byt w ekstraklasie.
- Oddaliśmy 21 niecelnych rzutów i popełniliśmy 11 błędów. Mimo to w 53 minucie było 22:22. Nigdy nie wspominam o sędziowaniu, ale to, jak pomagali gospodarzom arbitrzy z Krakowa, przeszło moje wszelkie oczekiwania. Na dodatek graliśmy praktycznie bez kontuzjowanego Adriana Marciniaka - mówił rozgoryczony trener Tadeusz Jednoróg.

Powen Zabrze - AS-BAU Śląsk Wrocław 27:22 (14:12)
AS-BAU Śląsk: Banisz, Stachera, Schodowski - Tórz 2, Kłos, Marciniak, Sadowski 2, Gujski, Haczkiewicz 4, Świątek 5, Garbacz, Piętak 2, Swat 7.

Ekstraklasa piłkarzy ręcznych
Półfinały play-off: Vive Targi Kielce - Azoty Puławy 31:18 (14:9) i 34:26 (21:14). Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw) 2-0 dla Vive. Wisła Płock - MMTS Kwidzyn - 28 i 29.04.O miejsca 5-8: Piotrkowianin - Zagłębie Lubin 31:33 (19:17). Rewanż 30.04 o godz. 18 w Lubinie. Nielba Wągrowiec - Traveland Olsztyn 30:32 (13:14). Rewanż 30.04 w Olsztynie. O miejsca 9-12: AZS AWFiS Gdańsk - Chrobry Głogów 32:22 (14:13), Powen Zabrze - AS-BAU Śląsk 27:22 (14:12).

W następnej kolejce (1.05): Chrobry Głogów - AS-BAU Śląsk (sobota, godz. 18), AZS AWFiS Gdańsk - Powen Zabrze (sobota, godz. 17).