Menu Region

Poczet morderców wszech czasów

Poczet morderców wszech czasów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Bożydar Brakoniecki

Prześlij Drukuj
Brytyjski historyk Rodney Castleden to twórca iście renesansowy. Z równym zacięciem potrafił machnąć biografię króla Artura, historię wojny trojańskiej albo budujące serca maluczkich żywoty świętych.
Największe upodobanie znajduje jednak w opisywaniu mrocznej natury człowieka, czego owocem są opasłe księgi o słynnych potworach w ludzkiej skórze. Najbardziej imponująca z nich - "Krwawi mordercy, maniacy szaleni i nienawistni. Od starożytności do czasów współczesnych" (2005) - trafi do księgarń już jutro.

Trzeba mieć żelazne nerwy, aby ruszyć za Castledenem w podróż po ciemnych zakamarkach ludzkiej jaźni. Autor przedstawia nam bowiem poczet odrażających indywiduów, choćby słynną starożytną trucicielkę Locustę, która koktajlami ziołowymi uśmierciła cesarza Klaudiusza.

Poznajemy też księcia Vlada, znanego pod ksywką Dracula, który z lubością uśmiercał ludzi za pomocą pala, oraz Kubę Rozpruwacza siejącego śmierć w zaułkach wiktoriańskiego Londynu.

Ale krwawa galeria psychopatów czeka na nas też w rozdziale o mordercach z XX wieku. Pochodzący z Bronksu Harley Glatman (stanął na szafocie w 1959 r.) szlachtował kobiety specjalnie spiłowanym nożem. Ted Bundy (trafił na krzesło 30 lat później) z dumą przyznawał się do 30 mordów.

A opis upodobań Jeffreya Dahmera (zmarł w celi 14 lat temu), który zjadł ciała 17 swoich ofiar, nie pozwoli Wam zasnąć długo w nocy.

Rodney Castleden "Krwawi mordercy, maniacy szaleni i nienawistni", Bellona, 50 zł

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się