Menu Region

Uważaj na pułapki prawne

Uważaj na pułapki prawne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Szymon Sikorski

Prześlij Drukuj
Wynajmowanie mieszkania nie jest sprawą prostą. Na obie strony umowy czekają bowiem różne pułapki. Chcemy wynająć osobie fizycznej (nie firmie) mieszkanie, by czerpać z tego korzyści, czyli pobierać pieniądze w formie czynszu. Co powinniśmy wiedzieć?
Po pierwsze, na jak długo chcemy wynająć mieszkanie. Stosownie bowiem do treści art. 660 k.c.: "Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony".

To bardzo ważny przepis - w przypadku jego niedotrzymania właściciel mieszkania (wynajmujący) może mieć w przyszłości kłopoty z wypowiedzeniem umowy najmu, czyli z pozbyciem się lokatora.

W tym momencie należy jeszcze wyjaśnić, że umowa stanie się bezterminową w przypadku, gdy po upływie terminu oznaczonego w u-mowie albo w wypowiedzeniu najemca nadal będzie używał rzeczy, czyli mieszkania, za zgodą wynajmującego. Wówczas, w razie wątpliwości, uważa się, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony (art. 674 k.c.).

Jeżeli właściciel umówi się z najemcą, że umowę spiszą na 10 lat, wówczas i ona po upływie tego terminu staje się umową na czas nieoznaczony (art. 661 k.c.). Zatem praktyczna rada: jeżeli chcemy komuś wynająć mieszkanie, warto umowę spisywać na czas określony, powiedzmy trzy lata, a następnie sukcesywnie ja przedłużać.

Umowę warto zawrzeć na minimum trzy lata, gdyż gwarantuje ona poczucie stabilności obu stronom i naprawdę ułatwia zarówno jej przedłużenie, jak i ewentualne wypowiedzenie (które powinno być na piśmie). W umowie należy zawrzeć zapis, że strony przewidują możliwość przedłużenia umowy.

Wynajmującemu, czyli właścicielowi, przysługuje prawo do pobierania czynszu z tego tytułu. Oczywiście o tym fakcie powinien powiadomić urząd skarbowy.

Sprawę czynszu reguluje art. 659 k.c., wskazując w par. 1: "Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz", i w par. 2.: "Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju".

O ile ten pierwszy zapis nie budzi wątpliwości, o tyle drugi należy wyjaśnić. Otóż możemy się z naszym lokatorem (najemcą) umówić, w jakiej walucie (prawo dozwala w każdej) chcemy pobierać czynsz.

Co do drugiej części, czyli "świadczeń innego rodzaju", mogą to być czynności polegające na posprzątaniu posesji lub prowadzeniu innych prac określonych w umowie, które będą stanowiły część lub całość czynszu. To jednak musi znaleźć się w umowie.

W umowie warto również zawrzeć zdanie, że wysokość czynszu może być korygowana. To uchroni nas od ewentualnych kłopotów.

* * *

Regulacji prawnych dotyczących umów najmu należy szukać aż w kilku ustawach:
- z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 1964 r. nr 156 poz. 93 ze zm.),
- z 21 czerwca 2001 r. O ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (DzU z 2005 r. nr 3 poz. 266 ze zm.),
- z 26 lipca 1991 r. O podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.),
- z 20 listopada 1998 r. O zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.),
- z 11 marca 2004 r. O podatku od towarów i usług (DzU z 2004 r. nr 54 poz. 535 ze zm.).

Warto zapoznać się z przepisami, aby nie wpaść w pułapki prawne.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się