Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kondolencje od zaprzyjaźnionych miast i regionów

Kazimierz Netka
Niemal z całego świata docierają do pomorskich miast wyrazy współczucia po katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Nie zapominają o nas zwłaszcza obywatele miejscowości zaprzyjaźnionych, utrzymujący z naszymi gminami bliźniacze kontakty.

Szczególnie serdeczne kondolencje składane są przez tych naszych zagranicznych przyjaciół, którzy w przeszłości bardzo ucierpieli i przeżyli wielkie tragedie.

Słowa pocieszenia, solidarności, poparcia, napłynęły do gdańszczan między innymi z Tokio. Z najbliższymi ofiar i mieszkańcami regionu łączy się w bólu Yoshioka Tatsuya - dyrektor i fundator Statku Pokoju - fundacji poświęconej ofiarom bomb atomowych, które spadły na Hiroszimę i Nagasaki. Statek Pokoju odwiedzi Gdańsk 3 czerwca - podczas podróży po świecie w ramach kampanii na rzecz świata wolnego od broni nuklearnej.

Z Izraela kondolencje nadesłał do Gdańska prezydent Hajfy - Yona Yahav. Przekazali wyrazy współczucia także burmistrzowie: Kaliningradu - Aleksander Jaroshuk i Odessy - Eduard Gurwicz. Mer Wilna Vilius Navickas napisał m.in.: Śmierć Prezydenta i części zwierzchników Rzeczypospolitej to ogromna strata nie tylko dla Polski, ale również dla Litwy, Unii Europejskiej i państw świata.
Do Gdyni napływają kondolencje z miast siostrzanych, m.in. z litewskiej Kłajpedy, amerykańskiego Seattle, łotewskiej Liepai czy chińskiego Haikou, z estońskiej stolicy - Tallina, z rosyjskiego Bałtijska. Wyrazy współczucia przekazał także Mamuka Chikovani - prezydent gruzińskiego miasta Rustavi.
- W tym trudnym momencie jesteśmy z Wami, z polskim narodem - napisał do sopocian Algirdas Vrubliauskas, burmistrz rejonu Alytus w Litwie.

Do Urzędu Miejskiego w Tczewie jako pierwszy wyrazy współczucia przekazał telefonicznie przedstawiciel niemieckiego Werder nad Havelą. Kondolencje nadesłali także przedstawiciele samorządów z izraelskiego Lev Hasharon, litewskiego Birżai, Regionu Owidiopolskiego na Ukrainie. Kondolencje z Niemiec nadeszły też od Alfreda Schickentanza - Honorowego Obywatela Miasta Tczewa oraz jego żony Ilse.

Również do Słupska napływają listy kondolencyjne od włodarzy miast partnerskich i przyjaciół, głęboko poruszonych polską tragedią. Są wśród nich np. Victor N. Pawlenko - mer Archangielska, W. W. Koczin - zastępca dyrektora zarządzającego Fundacji Ruskij Mir, a także Amos Cohen - wnuk rabina Maxa Josepha, patrona jednej ze słupskich ulic. W imieniu miasta Vantaa w Finlandii i jego mieszkańców najszczersze kondolencje złożył burmistrz, Juhani Paajanen. Swe słowa poparcia i pocieszenia przekazał słupszczanom także Riki Ellison z Sojuszu Wspierania Obrony Antyrakietowej z USA.

Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego pierwsze kondolencje napłynęły już w dniu tragedii - wieczorem, 10 kwietnia. Przekazali je pocztą e-mailową partnerzy z Euroregionu Bałtyk. Słowa pokrzepienia wyrazili potem również reprezentanci władz Limousin we Francji, Szlezwika-Holsztynu w Niemczech, Dumy Kaliningradzkiej w Rosji, południowo-zachodniej Finlandii, a także gubernator Kłajpedy w Litwie. Systematycznie odbierane są przez wojewodę pomorskiego i marszałka województwa pomorskiego następne listy od przyjaciół w związku z katastrofą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki