Menu Region

Złodzieje kabli sparaliżowali kolej

Złodzieje kabli sparaliżowali kolej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kozioł

Prześlij Drukuj
Aż 25 pociągów przejeżdżających przez Wrocław musiało wczoraj zmienić trasę. Inne miały gigantyczne opóźnienia. Na przykład pociąg "Bosman" jadący ze Świnoujścia do Zakopanego dotarł do celu z prawie 7-godzinnym opóźnieniem.

Tysiące ludzi podróżujących przez Dolny Śląsk spóźniło się do pracy albo utknęło w pociągach gdzieś na trasie. Paraliż trwał na torach aż dziewiętnaście godzin.

A wszystko przez złodziei, którzy ukradli przewody elektryczne z dwóch strategicznych dla Dolnego Śląska tras: z Wrocławia do Opola oraz z Wrocławia do Kłodzka.

Na tej pierwszej trasie wycięli 200 m kabla niedaleko Lizawic, między Świętą Katarzyną a Oławą.
Kolejnych 800 metrów zniszczyli. PKP ocenia, że stało się to o godz. 23 w niedzielę. Dokładnie sześć godzin później na linii do Kłodzka, pomiędzy Białym Kościołem a Henrykowem, złodzieje zabrali kolejnych 200 m sieci trakcyjnej.

- Szukamy sprawców - mówi Wojciech Wybraniec z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Zdaniem Krzysztofa Nowickiego ze spółki PKP Energetyka, która naprawiała uszkodzone trakcje, złodzieje byli dobrze przygotowani. - To fachowcy, którzy wiedzieli, co robią, bo przewody były pod napięciem ponad 3 tys. woltów - ocenia Nowicki.

Straż Ochrony Kolei nie ma sobie nic do zarzucenia. - Sprawcy mają swoje sposoby. Widocznie wiedzieli, że tej nocy byliśmy zajęci czymś innym i nie mogliśmy upilnować setek kilometrów trakcji - mówi Ilnicki.

Ale te tłumaczenia nie zadowalają podróżnych. Na dworcach panował bałagan. - W informacji kolejowej zupełnie nie mogłam się dowiedzieć, jak mam jechać do Opola - żaliła się Natalia Różycka, która przez kilka godzin czekała na dworcu we Wrocławiu.

Niestety, pasażerowie nie mogą liczyć na odszkodowanie, bo kradzież przewodów jest przyczyną niezależną od PKP.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się