Nikt nie próbuje być Jezusem

Aldona Minorczyk-Cichy
Choć prawo w Polsce nie zabrania nadawania imienia Jezus, chętnych brak. Jezus i Maryja są zarezerwowane dla Kościoła. Inaczej niż w Ameryce. O modzie na dziwne imiona - Aldona Minorczyk-Cichy.

Wybierając imiona dla dzieci, kierujemy się nie tylko modą i telewizyjnymi serialami. W dobrym smaku jest sięganie do tradycji, korzeni. Ten swoisty konserwatyzm w nadawaniu imion nie pozwala nam jednak na łamanie religijnego tabu i nadawanie dzieciom imienia Jezus. - Gdyby przyszli do mnie rodzice i chcieli, bym imieniem Jezus ochrzcił ich dziecko, usilnie bym im to odradzał. To wbrew polskiej tradycji - wyjaśnia ks. Jarosław Kwiecień z sosnowieckiej kurii diecezjalnej. Dodaje, że imię noszone przez dziecko mogłoby być odebrane jako rodzaj żartu, drwiny. - Zamiast uczcić Chrystusa, można by zrobić dziecku krzywdę. Serce i umysł odradza taką decyzję - podkreśla ks. Kwiecień.

Kazimierz Rymut w "Słowniku imion współcześnie w Polsce używanych" informuje, że w latach 80. w Polsce imię Jezus nosiła jedna osoba, a imię Jesus - sześć osób. Istnieją jednak kraje, gdzie imię to jest często spotykane. W Hiszpanii imię Jesus jako pierwsze nosi 14 na tysiąc mężczyzn, a jako człon imienia złożonego - 27. W złożonych imionach hiszpańskich nadaje się je również kobietom, zwłaszcza w połączeniu Maria Jesus.

Rada Języka Polskiego negatywnie zaopiniowała pomysł ojca, który chciał córkę nazwać Legia na cześć ulubionej drużyny piłkarskiej

Według Wikipedii imię Jezus w Stanach Zjednoczonych w 1990 r. nosiło 234 tys. osób, w Szwecji w 2006 r. - 456. W Chile imieniem tym w 2005 r. ochrzczono 407 chłopców, we Włoszech w 2004 r. - 75. Nadawana też bywa żeńska forma tego imienia - Jesusa w języku hiszpańskim i Josune w baskijskim. Nosi je m.in. meksykańska aktorka Jesusa Rodriguez.

Polskie prawo nie zakazuje nadania dziecku imienia Jezus. Jednak rodzice, którzy chcieliby tak nazwać syna, spotkaliby na drodze urzędników, którzy próbowaliby zmienić ich decyzję. - W tym konkretnym przypadku imię mogłoby wywołać coś w rodzaju zgorszenia. Jezus w naszej tradycji jest zarezerwowany dla Boga - wyjaśnia Mirosław Kańtor, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach. Dodaje, że nie zna przypadku, by ktoś odważył się na nadanie dziecku tego imienia.Jeszcze w połowie XIX w. także imię Maria było tabu. Nie nadawało się go przez szacunek dla Matki Boskiej. Uprzedzenie Polaków było tak silne, że przyszła polska królowa i żona Władysława IV Maria Gonzaga de Nevers musiała przed przyjazdem do Polski w 1645 r. przyjąć imię Ludwika Maria. W średniowieczu niektóre imiona rezerwowało się tylko dla rodów panujących. Nie wolno było nazywać dzieci imionami Bolesław, Mieszko i Kazimierz. Wraz z chrześcijaństwem przyszła do Polski moda na Wojciechów i Jadwigi. Z kolei wiek XVIII i XIX to szał na imiona postaci literackich, m.in. wymyśloną przez Adama Mickiewicza Grażynę oraz Telimenę z "Pana Tadeusza".

W latach 60. hitem byli Robert, Andrzej, Paweł, Dariusz, Marzena, Bożena i Beata. W kolejnej dekadzie królowała Aneta, Agnieszka, Sebastian i Daniel. Pojawiała się też Edyta, na cześć spikerki telewizyjnej Edyty Wojtczak.

Wraz z rozwojem telewizji przyszła moda na imiona filmowe, a ostatnio głównie serialowe. Kiedy w latach 80. telewizja pokazała pierwszy brazylijski tasiemiec "Niewolnica Isaura", zaroiło się od dziewczynek noszących to imię. Wraz z upadkiem PRL-u Polacy zachłysnęli się imionami Denis, Emma, Jessica, Kewin, Kimberly. Wszystko to w myśl zasady: "niezwykłe imię, niezwykłe życie". Rodzili się także chłopcy o imieniu Łukasz, Adrian i Kamil. Wtedy też miała miejsce sądowa wojna o imię Solidariusz. Rodzice wygrali, ale chłopiec zmienił imię, gdy tylko skończył 18 lat.

Pełne ręce pracy miała i ma do tej pory w sytuacjach spornych Rada Języka Polskiego. W zaleceniach dla USC czytamy, że urzędnik ma prawo odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka. Rada zaleca nadawanie imion w formie przyswojonej przez język polski. Czyli Jan, a nie John, Johann, Katarzyna, a nie Catherine, oraz Piotr, a nie Peter czy Pierre. Nie powinno się nadawać imion pochodzących od wyrazów pospolitych, jak bławatek, antena, sonata, ani od nazw geograficznych, jak Dakota, Malta, Eurazja. Unikać bezwzględnie należy imion budzących ujemne skojarzenia, jak Belzebub, Kurtyzana, Lucyfer.- Nie spotkałem się też z imieniem Adolf. Ono nadal źle się nam kojarzy. Odradzam też zdecydowanie Psycha, Spację i Entera - mówi Mirosław Kańtor. Rada Języka Polskiego negatywnie zaopiniowała pomysł ojca, który chciał córkę nazwać Legia. Autor opinii argumentował: "Rozumiem, że rodzice dziecka chcieli w ten sposób uczcić klub sportowy (bo chyba nie Legię Cudzoziemską), jednakże nie biorą pod uwagę tego, że mogą przysporzyć dziecku wielu kłopotów w ciągu całego dzieciństwa i w życiu dorosłym".

Inny szczęśliwy tatuś zapragnął nadać synowi imię Matias, które jego zdaniem jest łacińskim odpowiednikiem imienia Maciej. Rada wyjaśniła mu, że według Słownika wyrazów obcych PWN matiasy to: "młode śledzie, poławiane przed pierwszym tarłem u wschodnich wybrzeży Szkocji i Wysp Szetlandzkich, lekko solone, bardzo tłuste i delikatne w smaku".

Zadowolony nie był również młody ojciec, który chciał nazwać syna Montezuma. Wytłumaczono mu, że imię ostatniego władcy Azteków, czyli imię odwołujące się do znanych osobistości, nie mieści się w polskiej kulturze. Nasze dzieci nie noszą imion Lenin, Luter czy Mahdi. Z kolei urzędnicy szczecińskiego USC słusznie, zdaniem Rady, odmówili nadania dziewczynce imion Unia i Europa. Dlaczego? Bo: "Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z tego, że nietypowe imię, a szczególnie takie imię, które wywołuje skojarzenia z jakąś inną nazwą, może przysparzać dziecku kłopotów i przykrości. Dziewczynka (a później kobieta) o imieniu Europa czy Unia przez wiele lat może ponosić emocjonalne koszty chwilowej euforii swych rodziców".Takich problemów nie miała mama chłop_ca, która chciała nadać mu biblijne imię Nikanor. Rada zauważyła, że jest ono zakorzenione w tradycji i znane także w literaturze. Nikanor Iwanowicz Bosy to jedna z postaci "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa. W Polsce to imię nosił prawosławny arcybiskup białostocko-gdański. Niektórzy rodzice nadal wykazują się wielką inwencją twórczą. Nie brakuje osób, które pragną swoje dziecko nazwać Wiosna, Dąb, Attika, Ozzy, Tworzyrod.

Według portalu www.babyonline.pl w 2009 r. dziewczynkom najchętniej nadawaliśmy imiona: Julia (14 761 osób), Maja (109 630), Zuzanna (9996), Wiktoria (8875), Oliwia (8092), Amelia (7347), Natalia (7121), Aleksandra (6566), Lena (5472), Nikola (5156). Następne w rankingu popularności są Zofie, Martyny, Weroniki, Anny, Emilie, Magdaleny, Hanny i Karoliny.

Wśród chłopców w ubiegłym roku niepodzielnie królował Jakub (13 799), na podium zmieścili się także Kacper (9719) i Szymon (8551). Kolejni w kolejce byli: Mateusz (8014), Filip (7986), Michał (6951), Bartosz (6909), Wiktor (5240), Piotr (5198), Dawid (4995). Popularne były także imiona Adam, Maciej, Jan, Igor i Mikołaj. Zagraniczne imiona dzieciom nadają osoby z małżeństw mieszanych oraz emigranci zarobkowi. W Katowicach w ostatnich miesiącach zarejestrowano: Olimpię, Nelsona, Nikolę, Philipa, Vivienne, Molly Elizabeth, Mateo, Megie i Melanię.

- Imię ma ogromny wpływ na życie. Dlatego przed nadaniem go dziecku warto sprawdzić jego znaczenie. Przypuszczam, że miło jest małej Zuzi, gdy dowiaduje się, że jej imię oznacza lilię. Nie najlepiej za to poczuł się David Beckham, gdy po nazwaniu syna żeńskim imieniem Cruz, słyszał od kibiców w Madrycie: "Dał chłopcu babskie imię, bo sam gra jak baba" - ostrzega Mirosław Kańtor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl