Menu Region

Urzędowe tablice z nazwami miejscowości po kaszubsku w...

Urzędowe tablice z nazwami miejscowości po kaszubsku w Pomorskiem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Pomorskiem staną dziś urzędowe tablice z nazwami miejscowości po kaszubsku.
Zostaną one odsłonięte w Szymbarku w gminie Stężyca. To pierwsza miejscowość, której nazwa oficjalnie zapisana będzie zarówno po polsku jaki i w języku kaszubskim. Jak powiedział Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w ciągu trzech miesięcy podwójne nazwy znajdą się także przed innymi miejscowościami na Kaszubach.

Do wymiany jest około 312 tablic. Dla Kaszubów ma to znaczenie symboliczne, ponieważ po raz pierwszy oficjalne nazwy zostały uznane przez państwo. Będą one publicznie wykorzystywane na Kaszubach.

Język kaszubski trzy lata temu został uznany za jedyny w Polsce język regionalny. Zgodnie z przepisami mieszkańcy mają prawo do oficjalnego używania go w sprawach urzędowych. Zdaniem wiceprezesa zrzeszenia Łukasz Grzędzicki ustawienie tablic po kaszubsku to nobilitacja.

Zdaniem Grzędzickiego nazwy kaszubskie będą atrakcją turystyczną dla odwiedzających te tereny.
Starania o zmianę tablic trwały ponad dwa lata. Kaszubi uważają, że ścieżka została przetarta i kolejne gminy będa miały teraz ułatwione zadanie.

Już wiadomo, że następnym samorządem, który o to wystąpi będzie gmina Chmielno.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się