Menu Region

Poradnik kibica w kapciach (odc. 12) - piłka ręczna

Poradnik kibica w kapciach (odc. 12) - piłka ręczna

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paweł Hochstim

Prześlij Drukuj
Bez kleju ani rusz. Piłkarze ręczni muszą używać specjalnego lepiku, dzięki czemu łatwiej trzyma im się piłkę.

Choć nazywana w Polsce szczypiorniakiem piłka ręczna jest najbardziej kontaktową drużynową dyscypliną sportu, poważnych kontuzji jest mniej, niż choćby w piłce nożnej.

Jednocześnie piłka ręczna to sport, gdzie bardzo wiele zależy od sędziów. Większość akcji przerywana jest faulami, a decyzje arbitrów bardzo często wywołują protesty zawodników. Nie ma także drugiej takiej dyscypliny, gdzie sędziowie dyktowaliby aż tyle rzutów karnych.


Gra toczy się na boisku o wymiarach 40 na 20 m. Drużyny liczą po siedmiu zawodników, a mecz składa się z dwóch 30-minutowych części.

Istotną częścią piłki ręcznej są wykluczenia. Sędziowie odsyłają graczy po brutalnych faulach na ławkę kar, a zespół przez dwie minuty gra w osłabieniu. Jeśli jeden zawodnik zostanie trzykrotnie ukarany wykluczeniem, otrzymuje czerwoną kartkę, ale po dwóch minutach może wejść za niego rezerwowy. Gra w liczebnej przewadze często znacznie ułatwia zdobywanie goli.

Podobnie jak w piłce nożnej, także szczypiorniści karani są żółtymi kartkami, ale dochodzi do tego niemal wyłącznie w pierwszych minutach gry.
Żółta kartka, nazywana upomnieniem, pokazywana jest za pierwszy faul zawodnika, który kwalifikuje się do wykluczenia. Każde następne brutalne zagranie niesie już za sobą dwuminutową karną przerwę. Najgroźniejsze dla zdrowia zawodników są faule wykonane wyprostowanymi rękoma.

O ile w futbolu zawodnicy nie mogą dotykać piłki ręką, to w piłce ręcznej zabronione jest odbicie piłki od stopy lub podudzia. Z tych przepisów zwolniony jest bramkarz, który znajduje się w polu bramkowym o promieniu sześciu metrów. Rola bramkarza jest najbardziej niewdzięczna.

- Zdarza się, że dostanę piłką w twarz. Widzę wtedy gwiazdki - mówi reprezentant Polski Sławomir Szmal, któremu zdarza się odbijać piłki, lecące z prędkością nawet 140 km na godz.

Rzuty karne w piłce ręcznej wykonuje się z siedmiu metrów, a dyktowane są nie tylko za faule, ale również wtedy, gdy obrońca znajdzie się w polu bramkowym. Linii pola bramkowego nie może przekroczyć również gracz atakujący.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się