Menu Region

Wojciech Rogacin: Sam szeryf nie wystarczy

Wojciech Rogacin: Sam szeryf nie wystarczy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Zastępca redaktora naczelnego "Polski"

1Komentarz Prześlij Drukuj
Polskie prokuratury nie radzą sobie ze śledztwami na styku polityki i wielkiego biznesu, bo same są upolitycznione.
Już od lat 90. pozostają pod naciskiem kolejnych ekip politycznych. W różnych okresach zmieniała się tylko siła tego nacisku.

W likwidacji tej patologii nie można też liczyć na komisje sejmowe. Te zamieniły się ostatnio w zwykły polityczny teatr.

Rząd znalazł więc pomysł na stworzenie nowej instytucji, apolitycznego sędziego śledczego, który będzie m.in. nadzorował i oceniał działania prokuratorów w najważniejszych śledztwach.

W przypadku gdyby prokuratura dała się kierować politykom, miałby on interweniować.

Jeśli rzeczywiście nowy urząd superśledczego ma zapewnić apolityczność prokuratury, to pomysłowi można przyklasnąć. Ale trzeba też powiedzieć, że to jednocześnie porażka rządu, który dotąd nie potrafił poradzić sobie z upolitycznieniem prokuratury.

Bo okazuje się, że bez superśledczego będziemy skazani nadal na spektakle polityczne, jak w sprawie afery węglowej, zabójstwa posłanki Blidy, afery Orlenu itp.

Ale to nie może być jedyny sposób na naprawę prokuratury. Przede wszystkim minister sprawiedliwości musi zrobić to, co obiecał jeszcze przed rozpoczęciem swojego urzędowania, czyli oddzielić funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Tylko wtedy jest szansa na wyeliminowanie patologii w tym urzędzie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Taka prawda

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

abba (gość)  •

Zgadzam sie z red. Rogacinem

odpowiedzi (0)

skomentuj