Menu Region

Pora zdjąć stare skrzynki

Pora zdjąć stare skrzynki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Ł. Rożek

1Komentarz Prześlij Drukuj
Już tylko do 24 sierpnia spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają czas na wymianę skrzynek pocztowych w blokach i kamienicach na tzw. euroskrzynki, które dostosowane są do standardów unijnych.
Dostęp do euroskrzynki będą mieli wszyscy operatorzy pocztowi - również komercyjni, tacy jak np. UPS czy InPost. Teraz listy do skrzynek mogą wrzucać tylko listonosze Poczty Polskiej, która dzięki temu ma monopol.

Główna różnica między starymi i nowymi skrzynkami polega na tym, że stare mogą otwierać właściciele i listonosze. Do nowych klucze będą mieli już tylko właściciele. Listonosze wrzucają bowiem koperty przez wąski, podłużny otwór w skrzynkach, co pozwoli na doręczanie listów także przez innych operatorów.


Z informacji zebranych przez Pocztę Polską wynika jednak, że choć nowe przepisy zostały uchwalone w 2003 roku, spółdzielnie i wspólnoty wymieniły jedynie około 30 procent z 800 tysięcy skrzynek.

Administratorzy budynków tłumaczą, że koszt instalacji jednej euroskrzynki to kwota rzędu 40 złotych i nie zawsze mają na to pieniądze, bo nie wszyscy lokatorzy płacą na bieżąco czynsz.

Poza tym muszą inwestować w remonty, naprawianie dachów czy usługi sprzątające, więc skrzynki nie są najpilniejszym wydatkiem.

Przepisy unijne nie przewidują wprawdzie żadnych sankcji za niezamontowanie euroskrzynek, ale prywatni operatorzy pocztowi zapowiadają, że wytoczą procesy opornym administratorom, którzy po 24 sierpnia nie wymienią skrzynek na nowe.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nowe skrzynki są do d...

+5 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jo (gość)  •

Przede wszystkim zrobione są z tak delikatnych elementów ( czególnie umocowania tych tych osłonek przy otworze), że psują się po 2 miesiącach. Stare skrzynki były mocniejsze i nie lądowało w nich tyle śmieci co teraz. Plusow na razie nie widzę przesyłki jakoś dostaje tylko z Poczty Polskiej

odpowiedzi (0)

skomentuj