Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Pierwszego kwietnia miasto wprowadza system dualny segregacji odpadów domowych

Kazimierz Netka
Projekt pojemnika do dualnej zbiórki śmieci.
Projekt pojemnika do dualnej zbiórki śmieci.
Jeżeli 1 kwietnia powie ktoś mieszkańcowi osiedla Osowa czy Wzgórze Mickiewicza w Gdańsku, że nie ma już prawa wrzucać wszystkich domowych śmieci do jednego pojemnika - nie będzie to dowcip primaaprlisowy. Z początkiem kwietnia w Gdańsku zainaugurowany zostanie tzw. dualny system segregacji domowych odpadów. Dualny, czyli podwójny. Śmieci suche trzeba będzie gromadzić w jednym pojemniku, a czyste mokre - w drugim.

O szczegółach nowego, unikatowego nawet na skalę kraju sposobu, poinformowali Maciej Lorek - dyrektor Wydziału Środowiska, Dimitris T. Skuras - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, a także Wojciech Głuszczak - prezes zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Z tych wiadomości wynika, że od segregacji odpadów w domu nikt nie ucieknie. I nie ma powodu się od tej powinności uchylać, bo to się opłaci. Być może bowiem stawki za wywóz domowych śmieci nie będą rosły tak szybko jak do tej pory.

Po co to wszystko? Żeby na składowisko - do magazynu śmieci, na wieczne ich przechowywanie w Gdańsku Szadółkach trafiało jak najmniej domowych pozostałości. Nie będą tam wyrzucane odpady czyste mokre (to one wydzielają nieprzyjemną woń), gdyż będzie robiony z nich kompost. Każdy będzie musiał mieć dwa pojemniki. Odbiorca nieczystości z posesji czy osiedla musi zawrzeć z mieszkańcami odpowiednie umowy dotyczące wywozu odpadów w dwóch rodzajach. Tak musi być od 1 kwietnia na terenie dzielnic: Osowa, Klukowo, Firoga, Rębiechowo, Wzgórze Mickiewicza. Od 1 stycznia 2011 roku system dualny obowiązywać zacznie mieszkańców dzielnic: Matarnia, Bysewo, Kokoszki, Karczemki, Kiełpino Górne, Smęgorzyno, Szadółki, Rębowo, Zakoniczyn, Ujeścisko. Z początkiem 2012 roku obejmie wszystkich obywateli Gdańska.

Zmniejszanie ilości śmieci magazynowanych na wysypiskach to nakaz obowiązujący w całej UE. W Gdańsku wprowadzenie systemu dualnego, kompostowanie odpadów staje się możliwe dzięki pokaźnej pomocy finansowej z unijnego budżetu. Gdańsk otrzymał stamtąd około 200 mln zł na realizację projektu "Modernizacja gospodarki odpadami komunalnymi". Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na 330 mln zł.

Co zaliczyć do odpadów suchych
Odpady suche, powstające w naszych domach, to wszystkie te których się nie da unieszkodliwić metodami naturalnymi, np. przez fermentację.
Zaliczamy do nich np. puszki metalowe, kartony po mleku i sokach, pojemniki z resztkami jedzenia, pojemniki po kosmetykach, tubki po paście, fajans, pampersy, tekstylia.
Do suchych zaliczane są też odpady opakowaniowe, takie jak papier, szkło i tworzywa sztuczne, które nadal należy wyrzucać do pojemników kolorowych rozstawionych na osiedlach. Pojemnik niebieski przeznaczony jest na makulaturę, biały - na szkło bezbarwne, zielony - na szkło kolorowe, żółty - na tworzywa sztuczne.
Do kompostowania nie będą też trafiały odpady wielkogabarytowe. Odpady niebezpieczne, w tym zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, nadal będą odbierane na zasadzie zbiórki objazdowej. Informacji na temat terminów udziela Wydział Środowiska UM, tel. 58 323 68 10 lub e-mail [email protected]).

Co zaliczyć do odpadów mokrych
Czyste mokre odpady to takie, które się da przetworzyć w procesie kompostowania na rolniczy lub ogrodniczy użyźniacz.
Są to np. resztki żywności, fusy po kawie i herbacie, skorupki po jajkach i orzechach, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, mokry, zabrudzony papier, trawa (np. po koszeniu trawnika w ogródku), liście, rośliny, ziemia po kwiatach, inne odpady nadające się do kompostowania, czyli biodegradowalne. Do mokrych zaliczane są też kości i ości.
Do pojemnika (worka) przeznaczonego na odpady czyste mokre trzeba też wkładać przeterminowane jedzenie. Opakowania po nim (np. papier po zjełczałym maśle) to odpady suche i trafią na wysypisko.
Zakład kompostowania odpadów czystych mokrych będzie gotowy jeszcze w bieżącym roku. Jeżeli powstający w nim użyźniacz będzie dobrej jakości, będzie sprzedawany rolnikom, ogrodnikom. Gdy okaże się, że zawiera zanieczyszczenia, system zostanie poprawiony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki