Menu Region

NewConnect, czyli ile można stracić

NewConnect, czyli ile można stracić

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Tomaszkiewicz

Prześlij Drukuj
Inwestowanie na rynku NewConnect, czyli równoległym parkiecie warszawskiej giełdy, jest jak igranie z ogniem. Bardzo łatwo się poparzyć.
Przekonało się o tym między innymi 404 inwestorów InteliWISE. Spółka debiutowała w połowie kwietnia. Wypuściła 488,9 tys. walorów. Akcjonariusze nabywali je po 10 zł. Do tej pory stracili przynajmniej 70 proc. Obecnie kurs akcji InteliWISE waha się pomiędzy 2,5 - 3 zł.

Wczoraj zarząd i główni właściciele, którzy dysponują ponad 80 proc. akcji, podjęli gwałtowną akcję ratunkową. Ogłosili, że przez rok nie sprzedadzą papierów firmy. Przedstawili świetlane perspektywy pozyskania kontraktów w USA i Chinach. Niewiele to pomogło. Kurs lekko poszedł w górę, ale nie przebił progu 3 zł.

Nie tylko akcjonariusze InteliWISE nie mają szczęścia. Na akcjach innych firm z NewConnect łatwiej jest stracić, niż zarobić. NCIndex spadł w ciągu ostatniego półrocza aż o ponad 44 proc. Dla porównania sWIG80, czyli małych spółek z parkietu podstawowego, spadł o 25 proc. Na rynku równoległym większość traci, a tylko nieliczni zarabiają.

Przykładów porażek jest mnóstwo. Akcje tegorocznego debiutanta Organic Farma Zdrowia, firmy zarządzającej siecią delikatesów ze zdrową żywnością, staniały o ponad 40 proc. ECM prowadzący doradztwo w zarządzaniu ryzykiem kursowym sam się przed nim nie uchronił. Jego akcje spadły o ok. 36 proc., a Euroimplantu wyspecjalizowanego w biotechnologiach - o 25 proc.

Ale na NewConnect zdarzają się też fenomeny. Athon-HT, wyspecjalizowany w utylizacji odpadów niebezpiecznych, dał zarobić inwestorom ponad 100 proc.

- Ten rynek cechuje niewielka płynność, więc mogą się na nim trafić spółki dające wysoki zwrot. Jednak zdecydowana większość walorów jest bardzo ryzykowna - ocenia Bernard Waszczyk, analityk Open Finance. Podkreśla, że rynek NewConnect ma ledwie rok i nie można wydzielić na nim sektorów, które dawałyby większe szanse na zyski niż inne.

Na NewConnect notowanych jest obecnie nieco ponad 40 małych spółek. Głównie reprezentują branżę IT, nowe technologie, badania i rozwój. Znaczna część ma duże perspektywy wzrostu, ale dopiero pozycjonują się w swoich sektorach i pozyskują klientów.

Te małe firmy przez najbliższe lata będą potrzebowały wielu nakładów inwestycyjnych i szczęścia, aby się utrzymać. Przykłady z podobnych rynków na świecie pokazują, że około 30 proc. notowanych na nich spółek upada w ciągu trzech lat od debiutu. Tylko ok. jednej czwartej debiutantów się udaje, rosną i ostatecznie wchodzą na parkiet podstawowy. Oznacza to, że 25 proc. inwestorów ma szansę na sukces. Reszta prawdopodobnie straci.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się