Menu Region

Dalajlama chce wprowadzić demokrację w Indiach

Dalajlama chce wprowadzić demokrację w Indiach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Biuro XIV Dalajlamy po raz kolejny oświadczyło, iż kwestia Tybetu nie jest osobistą sprawą duchowego przywódcy Tybetańczyków, ale problemem dotykającym żywotnych interesów sześciu milionów jego rodaków.
Oświadczenie jest odpowiedzią władz tybetańskich na wychodźstwie na komentarze przedstawicieli chińskich, według których problem Tybetu dotyczy wyłącznie osoby Dalajlamy.

W oświadczeniu można przeczytać, że Dalajlama niczego osobiście nie oczekuje od władz chińskich, ale występuje wyłącznie w imieniu sześciu milionów Tybetańczyków oraz ich interesów cywilizacyjnych, kulturowych i religijnych.

Przypomina jednocześnie, że w 1969 roku duchowy przywódca Tybetańczyków uzależnił przyszłe istnienie instytucji Dalajlamy od woli narodu tybetańskiego. Z kolei w 1992 roku zapewnił, że w przyszłym Tybecie, który cieszyłby się rzeczywistą autonomią kulturowo-cywilizacyjną, nie będzie pełnił żadnych funkcji w instytucjach władzy świeckiej.

Oświadczenie podkreśla ponadto, że Dalajlama nie chce odnawiać w Tybecie dawnego porządku polityczno-społecznego. Dowodem na to, że pragnie budować system demokratyczny w swej ojczyźnie, jest wprowadzenie reguł demokracji w życiu wspólnoty uchodźców tybetańskich w Indiach oraz zorganizowanie demokratycznego systemu władzy na wychodźstwie.

Na zakończenie w oświadczeniu przypomina się, że wszelkie kontakty wysłanników Dalajlamy z władzami chińskimi mają na celu wyłącznie dobro narodu tybetańskiego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się