Menu Region

Ekolodzy przepłyną tratwą z Krakowa do Gdańska

Ekolodzy przepłyną tratwą z Krakowa do Gdańska

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Ekolodzy z Greenpeace popłyną jutro tratwą z Krakowa do Gdańska. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na zły stan polskich rzek. Wyruszą spod Wawelu w rejs tratwą zbudowaną między innymi z butelek PET.
Tratwa będzie wyposażona w przyrządy do pomiaru czystości wody. Wyniki tych pomiarów zostaną wykorzystane później w kampanii.

Greenpeace będzie podczas rejsu zawijać do miast i miasteczek.Ekolodzy zaprezentują wszędzie wystawę pokazującą w jaki sposób zbierali próbki i jak wygląda Wisła w najbardziej skażonych miejscach.

Będą też zbierali podpisy pod petycją do premiera w sprawie polskich rzek. Zapowiedzieli, że zamierzają przemówić do sumień władz i zarządów fabryk-trucicieli bardziej spektakularnymi akcjami. Chcą przymusić ich do dbania o środowisko.

Po pobraniu próbek wzdłuż całego biegu rzeki ekolodzy w specjalnym raporcie wskazali 10. największych trucicieli Wisły. Są wśród nich duże, działające firmy i stare składowiska odpadów przemysłowych. W pobranych próbkach wiślanej wody aktywiści Greenpeace znaleźli metale ciężkie, pestycydy, toksyczne chemikalia, a nawet zakazane na całym świecie DDT.

Jak mówią, polskie rzeki mieszczą się między piątą a czwartą klasą czystości. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej Polska ma 7 lat na oczyszczenie rzek tak, by trafiły do drugiej klasy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się