Biopaliwa stają się przekleństwem

  Biopaliwa stają się przekleństwem

  Ben Webster ''The Times''

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Stosowanie paliw kopalnych w samochodach jest mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego niż tak zwane zielone paliwa wytwarzane z roślin uprawnych.
  Tak wynika z analiz zleconych przez brytyjski rząd. Dla wielu naukowców, a tym bardziej zwykłych ludzi to ogromne zaskoczenie.

  Badania te dowodzą, że skutkiem wyznaczonych przez brytyjskie ministerstwo transportu celów stopniowego podnoszenia ilości biopaliwa we wszystkich paliwach sprzedawanych na stacjach benzynowych będzie wycinanie bądź palenie milionów akrów lasów i przeznaczanie ich na plantacje.


  Bez równowagi w ekologii


  Tymczasem jak wynika ze specjalistycznych analiz, które prawdopodobnie doprowadzą w najbliższej przyszłości do rewizji założonych minimów, niektóre z najbardziej powszechnych upraw roślin przeznaczanych na biopaliwa nie spełniają standardów równowagi ekologicznej ustalonych przez Komisję Europejską.

  Otóż zgodnie z tymi standardami każdy litr biopaliwa powinien powodować zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery przynajmniej o 35 procent w porównaniu z litrem tradycyjnego paliwa. Okazuje się jednak, że olej palmowy nie tylko nie redukuje, ale wręcz zwiększa emisję i to aż o 31 procent.
  Wycinanie lasów pod uprawę roślin wykorzystywanych do produkcji biopaliw szkodzi przyrodzie
  Przyczyną tego jest węgiel uwalniany do atmosfery w momencie, kiedy obszary leśne i trawiaste zamieniane są w plantacje. Rzepak i soja również nie spełniają unijnego wymogu.

  Biopaliw ma przybywać

  Określony przez brytyjski rząd poziom udziału paliw odnawialnych w transporcie zakłada, że w tym roku 3,25 procent wszystkich sprzedawanych na Wyspach paliw powinno pochodzić właśnie z upraw. Odsetek ten ma wzrastać każdego roku, tak by za 10 lat osiągnąć wymagane 13 procent. Ministerstwo Transportu zleciło firmie konsultingowej E4tech zbadanie ogólnego wpływu zwiększania udziału biopaliw na lasy i inne tereny nieuprawne.

  Komisja Europejska przeprowadziła tymczasem własne analizy, jednak ich wyniki nie zostały podane do publicznej wiadomości. Z notatki, która wyciekła z Dyrekcji Generalnej do spraw Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, wynika jednak, że unijni urzędnicy obawiają się i to bardzo poważnie o przyszłość całej branży biopaliw w Europie, jeśli tak zwane pośrednie zmiany użytkowania gruntów zostałyby wzięte pod uwagę przy ustalaniu standardów zrównoważonego rozwoju. ''Niekontrolowane stosowanie pośredniej zmiany użytkowania gruntów zabiłoby biopaliwa w Unii Europejskiej'' - dopisał odręcznie na notatce wysoki unijny urzędnik.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Opóźniona reakcja

   Niniol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 19

   Negatywny wpływ na środowisko i gospodarkę dawno już zdiagnozowano na przykładzie obu Ameryk. Wycinka dżungli pod uprawę biopaliw. Spadek upraw kukurydzy spożywczej i wzrost jej cen oraz jej...rozwiń całość

   Negatywny wpływ na środowisko i gospodarkę dawno już zdiagnozowano na przykładzie obu Ameryk. Wycinka dżungli pod uprawę biopaliw. Spadek upraw kukurydzy spożywczej i wzrost jej cen oraz jej przetworów.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama