Menu Region

Kolejna rozprawa w procesie "Wprost" - Kwaśniewski

Kolejna rozprawa w procesie "Wprost" - Kwaśniewski

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

IAR

Prześlij Drukuj
Dziś przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbędzie się kolejna rozprawa w procesie wytoczonym przez "Wprost" Aleksandrowi Kwaśniewskiemu.
Sąd zamierza przesłuchać byłego prezydenta, który był nieobecny na ostatniej rozprawie. Tygodnik zarzuca Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, że nazwał "Wprost" - "ubecką gazetą".

7 marca 2005 roku w programie telewizyjnym "Prosto w oczy" Aleksander Kwaśniewski użył wobec "Wprost" sformułowania "ubecka gazeta". Była to reakcja na artykuł zatytułowany "Aleksander K.
Z czego prezydent będzie się tłumaczył przed sejmową komisją śledczą do spraw Orlenu". Tekst zamieszczony w tygodniku miał wpłynąć na decyzję byłego prezydenta o niestawieniu się przed tą komisją.

Proces, który rozpoczął się wiosną ubiegłego roku, łączy dwa pozwy przeciwko Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. Pierwszy został złożony przez 21 pracowników i współpracowników "Wprost", drugi pozew złożył wydawca tygodnika. Dziennikarze domagają się od prezydenta przeprosin. Chcą też, aby Aleksander Kwaśniewski wpłacił 50 tysięcy złotych na konto Caritas Polska. W połowie ubiegłego roku prasa pisała o możliwości zawarcia ugody między stronami, jednak do tej pory decyzja taka nie zapadła.

Wraz z artykułem, "Wprost" opublikował zdjęcia prezydenta Kwaśniewskiego oraz jego żony Jolanty w towarzystwie lobbysty Marka Dochnala, aresztowanego później w związku z korupcją. Zdjęcia zostały zrobione w 1997 roku w Pałacu Prezydenckim. Według tygodnika, fotografie te dowodzą, że prezydent kłamał mówiąc, że nie zna Marka D. Prezentując sylwetkę Kwaśniewskiego, tygodnik napisał, że jego "opis pasowałby do największego aferzysty III RP, a nie prezydenta dużego i demokratycznego kraju".

Aleksander Kwaśniewski w reakcji na artykuł w ostrych słowach wypowiedział się o tygodniku. Prezydent powiedział, że jest on "mutacją Urzędu Bezpieczeństwa" i nazwał "Wprost" - "ubecką gazetą".

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się