Menu Region

Papież Benedykt XVI z oficjalną wizytą w Australii

Papież Benedykt XVI z oficjalną wizytą w Australii

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Papież Benedykt XVI pogratulował australijskiemu rządowi "odważnej decyzji" przyznania się do wielu niesprawiedliwości wobec Aborygenów. Papież rozpoczął oficialną wizytę w Australii.
13 lutego w imieniu australijskiego rządu premier Kevin Rudd, podczas specjalnej sesji parlamentarnej przeprosił Aborygenów za zło dokonane w przeszłości i wezwał do działań ponad partyjnymi podziałami, mających na celu poprawę standardów życia wśród rdzennych mieszkańców Antypodów oraz mieszkańców wysp położonych w Cieśninie Torresa.

Papież podkreślił, że dzięki temu konkretne kroki zostały przedsięwzięte w kierunku głębokiego pojednania i wzajemnego szacunku. Przed Benedyktem XVI, także papieże Paweł VI i Jan Paweł II podczas wizyt w Australii upominali się o prawa rdzennej ludności tego kontynentu.

Aborygeni to rdzenny lud Australii i Tasmanii. Ich sytuacja ekonomiczna jest znacznie gorsza niż pozostałej ludności Australii - wskaźnik bezrobocia jest sześciokrotnie wyższy, a przeciętne zarobki dwukrotnie niższe niż średnia krajowa. Ich populacja cały czas maleje.

Benedykt XVI pogratulował też władzom Australii zaangażowania w ochronę środowiska.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się