Menu Region

Polscy żołnierze zakończyli misję w Iraku

Polscy żołnierze zakończyli misję w Iraku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Przed południem w bazie w Diwaniji nasze wojsko przekazało odpowiedzialność za prowincję Kadisija w ręce irackiej armii. Teraz żołnierze będą już tylko pakować się do domów.
Polska misja w Iraku trwała pięć lat i według większości opinii, była raczej sukcesem niż porażką. Jak mówi mieszkający w Polsce Irakijczyk Hatif Janabi, Polacy mają w Iraku znacznie lepszą opinię niż Amerykanie czy Brytyjczycy.

Umieją bowiem nawiazywać dobry kontakt z miejscowymi. "Polacy z takim doświadczeniem historycznym, jako naród niegdyś okupowany, mają dar przekonywania Irakijczyków, że nie są okupantami" - mówi Janabi w rozmowie z Polskim Radiem.


Dla samego wojska misja w Iraku była ogromnym krokiem naprzód. Wojskowy ekspert a kiedyś polski żołnierz w Iraku Jak podkreśla Janusz Walczak, ta misja całkowicie zmieniła mentalność w wojsku. "Polscy żołnierze, którzy brali udział w działaniach wojennych są pod każdym względem innymi ludźmi. Mniej zajmują się administracją, a bardziej rzeczywistymi zadaniami. Mniej przejmują się niepotrzebnymi procedurami. To, co przywieźli pod hełmami do kraju, to zupełnie inna jakość" - powiedział Walczak.

W ciągu pięciu lat przez Irak przewinęło się 10 tysięcy polskich żołnierzy. Zginęło dwudziestu dwóch.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się