Menu Region

Unijne odpady nuklearne będą składowane w Polsce?

Unijne odpady nuklearne będą składowane w Polsce?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska
44Komentarze Prześlij Drukuj
Wysoko radioaktywne odpady z elektrowni atomowych z krajów Unii mają być składowane w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Projekt takiej inicjatywy ustala właśnie Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania - piszą Maciej Domagała, Barbara Stefańska.
Projekt takiej inicjatywy ustala właśnie Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania (ERDO), w skład której wchodzi wysłannik polskiego Ministerstwa Gospodarki. Jak dowiedział się brytyjski dziennik "The Times", Komisja Europejska do idei wspólnego składowiska odpadów radioaktywnych podchodzi przychylnie.

Negocjacje na temat lokalizacji składowiska oraz tras przewozu odpadów rozpoczną się już w maju. Jak przewidują eksperci, intensywne rozmowy będą się toczyć przez najbliższe dwa lata.

"Polska" dotarła do raportu SAPIERR II, przygotowanego przez unijnych ekspertów, w którym podkreśla się, że wspólne składowanie jest dużo tańsze od magazynowania odpadów indywidualnie przez każde państwo. Jeśli kraje grupy roboczej ERDO zdecydują się na stworzenie jednego bardzo dużego składowiska, oszczędności mogą wynieść nawet od 15 do 25 mld euro. Również budowa mniejszych ośrodków dla dwóch, trzech państw obniża koszty o kilka miliardów euro.

Materiały radioaktywne muszą być zabezpieczone i odizolowane od środowiska nawet przez sto tysięcy lat. Zdaniem ekspertów ich składowanie nie stanowi zagrożenia dla otoczenia, jednak sam przewóz odpadów z elektrowni wymaga zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Niezbędne są nowoczesne, dobre i bezpieczne drogi. - Nie geologia, a brak infrastruktury niezbędnej do bezpiecznego transportu dużych ilości substancji radioaktywnych jest największym problemem - mówi prof. Mariusz Jędrysek, były wiceminister środowiska.
Kujawsko-pomorskie i Wielkopolska to typowane miejsca składowania odpadów

Jednak wraz z rozwojem energetyki atomowej, który jest jednym z priorytetów Unii, potrzeba będzie coraz więcej przestrzeni na przetrzymywanie odpadów. Autorzy raportu oceniają, że w 2040 r. taki obiekt musiałby zmieścić 25,6 ton zużytego paliwa jądrowego, 335 m sześc. szczególnie radioaktywnych materiałów i 31 tys. m sześc. materiałów niskoaktywnych.

Delikatną kwestią jest lokalizacja składowiska. Profesor Neil Chapman, który nadzoruje program projektowania wspólnych składowisk, uspokaja w rozmowie z "Polską", że po zakończeniu etapu rozmów ERDO zwróci się do gmin zainteresowanych budową instalacji. Dopiero kiedy pojawią się samorządy zachęcone możliwością rozwoju gospodarczego, organizacja przedstawi konkretne rozwiązania rządowi danego państwa. Gmina, która zgodzi się przyjmować odpady radioaktywne, może liczyć na dotacje co najmniej kilku milionów euro rocznie.

W Polsce naukowcy wskazują kilkanaście miejsc w woj. kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, które spełniają kryteria lokalizacji składowisk: mają dobrą budowę geologiczną i warunki hydrologiczne.
- Istotne są też warunki społeczne. Najlepiej gdyby materiały radioaktywne były magazynowane na terenie o wysokiej stopie bezrobocia, gdyż budowa składowiska niesie ze sobą setki nowych miejsc pracy - mówi profesor Jerzy Niewodniczański, były prezes Państwowej Agencji Atomistyki.
Aby zbudować w Polsce składowisko, trzeba najpierw zmienić prawo, które dziś nie pozwala na import odpadów radioaktywnych, oraz pokonać lęk ludzi. Również polscy eurodeputowani z dystansem podchodzą do tego pomysłu.

Innego zdania jest część naukowców. - Jestem gotowy zamieszkać nawet za płotem składowiska - uspokaja prof. Stefan Chwaszczewski, wicedyrektor Instytutu Energii Atomowej.

Współpraca Andrzej Grzegrzółka


44

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

barany

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

czarna owca (gość)  •

dalej głosujcie na po

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bez tytułu

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ika (gość)  •

POd Sejmem niech składują POje.y. Wprowadzili GMO, rozsprzedali wszystko, a na koniec jeszcze zrobią z nas śmietnisko nuklearne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

kto wyraził zgodę ???????????????/

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bert (gość)  •

To są kurw... jakieś jaja !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

NIE

+16 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Andrzej (gość)  •

Niedosc ze polowa polkow wyjechala za granice to druga polowa zdechnie z napromieniowania i raka albo beda rodzic sie mutanci,polski rzad absolutnie nie ma prawa decydowac o tak wysokiej sprawie jak odpady radioaktywne w pojedynke do tego potrzebna jest zgoda calego spoleczenstw a spoleczenstwo mowi NIE,Polska jako kraj nie posiada elektrowni atomowych i nic nas nie interesuja cudze odpady ,niech sie marwia sami,a o miejscach pracy o kturych pisza nie sobie wsadza w du,,,,pe POSKA NIE CHCE ODPADOW I NIE CHCE UNII,POLSKA CHCE BYC ZNOWU NIEPODLEGLA.

odpowiedzi (0)

skomentuj

skandal

+18 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Andrzej (gość)  •

Polacy w zyciu na to sie nie godzmy aby z naszego kraju pasozytniczaunia zrobila sobie smietnik radioaktywny dla nastepnych pokolen,polska nie ma elektrowni jadrowych i nie potrzebne nam smieci z calej europy niech sie martwia ci co posiadaja te odpady w brukseli maga skaldowac upatrzyli sobie polske bo to przedmiescia europy ,najlepsze miejsce na smietnik,potomni nam nie wybacza ze nic zesmy w tej sprawie nie zrobili,najlepszym rozwiazaniem byloby wystapienie z tego rezimu

odpowiedzi (0)

skomentuj

k... toz to skandal

+46 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xxx (gość)  •

w warszawie najlepiej w centrum niech zbuduja

odpowiedzi (0)

skomentuj

nie wierze

+54 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nie wierze (gość)  •

cooo ? ludzie a wy tak sobie piszecie jutro pod palacem kultury no kur.. mac chca z nas zrobic wysypisko, nie pozwulmy na to ja muwie NIE do kurw.. nedzy

odpowiedzi (0)

skomentuj

Karta nowych budowy centrali w swiecie : niszcza nasz swiat !

+57 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Klea (gość)  •

Niestety zobaczylam na pewnej stronie oficjalnej WNA (spoleczenstwo profesjonalne energii atomowej), ze nie tylko Polska bedzie zanieczyszczona energia atomowa, ale rowniez Chiny, India, Argentyna, Czechy, Korea, Pakistan, etc ! Wszedzie bedzie zanieczyszczenie ! wiec trzeba protestowac zanim te centrale atomowe zostana zbudowane ! nie ma innej mozliwosci !

http://world-nuclear.org/NuclearDatabase/rdresults.aspx?id=27569&UserSearchID=3602

odpowiedzi (0)

skomentuj

odpadyNIE reaktor TAK

+41 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dawid Janicki P-ń (gość)  •

Pomysł z odpadami to tragiczny pomysł by sprowadzać zza granicy, nasze drogi są w bardzo kiepskim stanie i wypadek ciężarówki ADR spowoduje katastrofę na skalę krajową.

Jednak jestem ZA budową elektrowni atomowych, to prawda. Budowa jednej elektrowni nie przyniesie nam obniżki cen za energię ale budowa kilku już TAK. Niemcy mają ponad 15 elektrowni atomowych, które zapewniają im ok 20% energii w kraju. Gdy wyłączyli 4-5 elektrowni po naciskach lewaków, wzrosły ceny za energię i pojawiły się miliardowe straty.
Informacje posiadam m.in. z tygodnika Najwyższy Czas z 23 kwietnia br.

skomentuj

NIE

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

AS (gość)  •

A po co nam stara i niebezpieczna technologia rozszczepiania atomu? Niemcy ida w zielone i tez tak powinnismy. Zapraszam do Fukushimy....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Skladowiska odpadow nuklearnych

+20 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gustaw (gość)  •

To bzdura. Odpady wysokoaktywne sa surowcem do wykorzystania. Stanowia okolo 23% calosci odpadow promoeniotworczych. Ponad 68 % to odpady sredneij i niskiej promieniotworczosci. Nie mozna ich wzbogacic i pochodza glownie z dziedzin naukowo medycznych. Ich promieniowanie jest bardzo niskie i nie wytwarzaja one ciepla, co jest waznym elementem technologii skladowania.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 »