Unijne odpady nuklearne będą składowane w Polsce?

  Unijne odpady nuklearne będą składowane w Polsce?

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Wysoko radioaktywne odpady z elektrowni atomowych z krajów Unii mają być składowane w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Projekt takiej inicjatywy ustala właśnie Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania - piszą Maciej Domagała, Barbara Stefańska.
  Projekt takiej inicjatywy ustala właśnie Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania (ERDO), w skład której wchodzi wysłannik polskiego Ministerstwa Gospodarki. Jak dowiedział się brytyjski dziennik "The Times", Komisja Europejska do idei wspólnego składowiska odpadów radioaktywnych podchodzi przychylnie.

  Negocjacje na temat lokalizacji składowiska oraz tras przewozu odpadów rozpoczną się już w maju. Jak przewidują eksperci, intensywne rozmowy będą się toczyć przez najbliższe dwa lata.

  "Polska" dotarła do raportu SAPIERR II, przygotowanego przez unijnych ekspertów, w którym podkreśla się, że wspólne składowanie jest dużo tańsze od magazynowania odpadów indywidualnie przez każde państwo. Jeśli kraje grupy roboczej ERDO zdecydują się na stworzenie jednego bardzo dużego składowiska, oszczędności mogą wynieść nawet od 15 do 25 mld euro. Również budowa mniejszych ośrodków dla dwóch, trzech państw obniża koszty o kilka miliardów euro.

  Materiały radioaktywne muszą być zabezpieczone i odizolowane od środowiska nawet przez sto tysięcy lat. Zdaniem ekspertów ich składowanie nie stanowi zagrożenia dla otoczenia, jednak sam przewóz odpadów z elektrowni wymaga zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Niezbędne są nowoczesne, dobre i bezpieczne drogi. - Nie geologia, a brak infrastruktury niezbędnej do bezpiecznego transportu dużych ilości substancji radioaktywnych jest największym problemem - mówi prof. Mariusz Jędrysek, były wiceminister środowiska.
  Kujawsko-pomorskie i Wielkopolska to typowane miejsca składowania odpadów

  Jednak wraz z rozwojem energetyki atomowej, który jest jednym z priorytetów Unii, potrzeba będzie coraz więcej przestrzeni na przetrzymywanie odpadów. Autorzy raportu oceniają, że w 2040 r. taki obiekt musiałby zmieścić 25,6 ton zużytego paliwa jądrowego, 335 m sześc. szczególnie radioaktywnych materiałów i 31 tys. m sześc. materiałów niskoaktywnych.

  Delikatną kwestią jest lokalizacja składowiska. Profesor Neil Chapman, który nadzoruje program projektowania wspólnych składowisk, uspokaja w rozmowie z "Polską", że po zakończeniu etapu rozmów ERDO zwróci się do gmin zainteresowanych budową instalacji. Dopiero kiedy pojawią się samorządy zachęcone możliwością rozwoju gospodarczego, organizacja przedstawi konkretne rozwiązania rządowi danego państwa. Gmina, która zgodzi się przyjmować odpady radioaktywne, może liczyć na dotacje co najmniej kilku milionów euro rocznie.

  W Polsce naukowcy wskazują kilkanaście miejsc w woj. kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, które spełniają kryteria lokalizacji składowisk: mają dobrą budowę geologiczną i warunki hydrologiczne.
  - Istotne są też warunki społeczne. Najlepiej gdyby materiały radioaktywne były magazynowane na terenie o wysokiej stopie bezrobocia, gdyż budowa składowiska niesie ze sobą setki nowych miejsc pracy - mówi profesor Jerzy Niewodniczański, były prezes Państwowej Agencji Atomistyki.
  Aby zbudować w Polsce składowisko, trzeba najpierw zmienić prawo, które dziś nie pozwala na import odpadów radioaktywnych, oraz pokonać lęk ludzi. Również polscy eurodeputowani z dystansem podchodzą do tego pomysłu.

  Innego zdania jest część naukowców. - Jestem gotowy zamieszkać nawet za płotem składowiska - uspokaja prof. Stefan Chwaszczewski, wicedyrektor Instytutu Energii Atomowej.

  Współpraca Andrzej Grzegrzółka


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (45)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  barany

  czarna owca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  dalej głosujcie na po

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez tytułu

  Ika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  POd Sejmem niech składują POje.y. Wprowadzili GMO, rozsprzedali wszystko, a na koniec jeszcze zrobią z nas śmietnisko nuklearne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kto wyraził zgodę ???????????????/

  bert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  To są kurw... jakieś jaja !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIE

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

  Niedosc ze polowa polkow wyjechala za granice to druga polowa zdechnie z napromieniowania i raka albo beda rodzic sie mutanci,polski rzad absolutnie nie ma prawa decydowac o tak wysokiej sprawie...rozwiń całość

  Niedosc ze polowa polkow wyjechala za granice to druga polowa zdechnie z napromieniowania i raka albo beda rodzic sie mutanci,polski rzad absolutnie nie ma prawa decydowac o tak wysokiej sprawie jak odpady radioaktywne w pojedynke do tego potrzebna jest zgoda calego spoleczenstw a spoleczenstwo mowi NIE,Polska jako kraj nie posiada elektrowni atomowych i nic nas nie interesuja cudze odpady ,niech sie marwia sami,a o miejscach pracy o kturych pisza nie sobie wsadza w du,,,,pe POSKA NIE CHCE ODPADOW I NIE CHCE UNII,POLSKA CHCE BYC ZNOWU NIEPODLEGLA.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skandal

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

  Polacy w zyciu na to sie nie godzmy aby z naszego kraju pasozytniczaunia zrobila sobie smietnik radioaktywny dla nastepnych pokolen,polska nie ma elektrowni jadrowych i nie potrzebne nam smieci z...rozwiń całość

  Polacy w zyciu na to sie nie godzmy aby z naszego kraju pasozytniczaunia zrobila sobie smietnik radioaktywny dla nastepnych pokolen,polska nie ma elektrowni jadrowych i nie potrzebne nam smieci z calej europy niech sie martwia ci co posiadaja te odpady w brukseli maga skaldowac upatrzyli sobie polske bo to przedmiescia europy ,najlepsze miejsce na smietnik,potomni nam nie wybacza ze nic zesmy w tej sprawie nie zrobili,najlepszym rozwiazaniem byloby wystapienie z tego rezimuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  k... toz to skandal

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 5

  w warszawie najlepiej w centrum niech zbuduja

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie wierze

  nie wierze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 54 / 35

  cooo ? ludzie a wy tak sobie piszecie jutro pod palacem kultury no kur.. mac chca z nas zrobic wysypisko, nie pozwulmy na to ja muwie NIE do kurw.. nedzy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Karta nowych budowy centrali w swiecie : niszcza nasz swiat !

  Klea (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 26

  Niestety zobaczylam na pewnej stronie oficjalnej WNA (spoleczenstwo profesjonalne energii atomowej), ze nie tylko Polska bedzie zanieczyszczona energia atomowa, ale rowniez Chiny, India, Argentyna,...rozwiń całość

  Niestety zobaczylam na pewnej stronie oficjalnej WNA (spoleczenstwo profesjonalne energii atomowej), ze nie tylko Polska bedzie zanieczyszczona energia atomowa, ale rowniez Chiny, India, Argentyna, Czechy, Korea, Pakistan, etc ! Wszedzie bedzie zanieczyszczenie ! wiec trzeba protestowac zanim te centrale atomowe zostana zbudowane ! nie ma innej mozliwosci !

  http://world-nuclear.org/NuclearDatabase/rdresults.aspx?id=27569&UserSearchID=3602zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odpadyNIE reaktor TAK

  Dawid Janicki P-ń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 26

  Pomysł z odpadami to tragiczny pomysł by sprowadzać zza granicy, nasze drogi są w bardzo kiepskim stanie i wypadek ciężarówki ADR spowoduje katastrofę na skalę krajową.

  Jednak jestem ZA budową...rozwiń całość

  Pomysł z odpadami to tragiczny pomysł by sprowadzać zza granicy, nasze drogi są w bardzo kiepskim stanie i wypadek ciężarówki ADR spowoduje katastrofę na skalę krajową.

  Jednak jestem ZA budową elektrowni atomowych, to prawda. Budowa jednej elektrowni nie przyniesie nam obniżki cen za energię ale budowa kilku już TAK. Niemcy mają ponad 15 elektrowni atomowych, które zapewniają im ok 20% energii w kraju. Gdy wyłączyli 4-5 elektrowni po naciskach lewaków, wzrosły ceny za energię i pojawiły się miliardowe straty.
  Informacje posiadam m.in. z tygodnika Najwyższy Czas z 23 kwietnia br.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIE

  AS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  A po co nam stara i niebezpieczna technologia rozszczepiania atomu? Niemcy ida w zielone i tez tak powinnismy. Zapraszam do Fukushimy....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skladowiska odpadow nuklearnych

  gustaw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 29

  To bzdura. Odpady wysokoaktywne sa surowcem do wykorzystania. Stanowia okolo 23% calosci odpadow promoeniotworczych. Ponad 68 % to odpady sredneij i niskiej promieniotworczosci. Nie mozna ich...rozwiń całość

  To bzdura. Odpady wysokoaktywne sa surowcem do wykorzystania. Stanowia okolo 23% calosci odpadow promoeniotworczych. Ponad 68 % to odpady sredneij i niskiej promieniotworczosci. Nie mozna ich wzbogacic i pochodza glownie z dziedzin naukowo medycznych. Ich promieniowanie jest bardzo niskie i nie wytwarzaja one ciepla, co jest waznym elementem technologii skladowania. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie czytasz ze zrozumieniem

  sens (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  "Wysoko radioaktywne odpady z elektrowni atomowych

  Wyraźnie jest napisane "wysokoRADIOAKTYWNE", a nie średniej i niskiej promieniotwórczości. Radioaktywnośc to właśnie promieniotwórczość.

  Już się...rozwiń całość

  "Wysoko radioaktywne odpady z elektrowni atomowych

  Wyraźnie jest napisane "wysokoRADIOAKTYWNE", a nie średniej i niskiej promieniotwórczości. Radioaktywnośc to właśnie promieniotwórczość.

  Już się nie bój, to co można wykorzystać i na czym zarobić to oni wykorzystają i zarobią a najbardziej toksyczne nieprzydatne i groźne śmieci pozbędą się problemu wysyłając do innych krajów, w tym Polski.
  Te kraje nie powinny sie na to godzić.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo