Menu Region

Komisja Europejska dała Polsce czas na uratowanie stoczni

Komisja Europejska dała Polsce czas na uratowanie stoczni

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Komisja Europejska dała Polsce więcej czasu na uratowanie stoczni w Gdyni i Szczecinie.
Dodatkowy czas to ustępstwo ze strony Brukseli i ostatnia szansa dla rządu w Warszawie. Komisja Europejska miała już bowiem przygotowaną negatywną decyzję, ale jej nie zatwierdziła i nie przesądziła jeszcze o losie stoczni - wszelkie decyzje odłożyła na później.

- Z przykrością stwierdzam, że Komisja nie może zaakceptować obecnych planów restrukturyzacyjnych. Niemniej w związku z trwającymi rozmowami z potencjalnymi nabywcami obu stoczni, oraz w związku ze zobowiązaniem podjętym przez premiera Tuska, że do 12 września zostaną przedstawione nowe plany, postanowiliśmy odroczyć formalne przyjęcie decyzji negatywnej - napisała w oświadczeniu dla prasy unijna komisarz odpowiedzialna za konkurencję. Neelie Kroes dodała, że polskie władze muszą wykorzystać swoją ostatnią szansę na przedstawienie rozwiązań.

Jeśli jednak Polska w wyznaczonym terminie nie przyśle planów dotyczących przekształceń w stoczniach, Komisja nakaże im zwrot rządowego wsparcia przyznanego po naszej integracji ze Wspólnotą. Programy przygotowane przez rząd i prywatnych inwestorów muszą spełniać surowe, unijne zasady. Chodzi o ograniczenie produkcji i gwarancje dotyczące długoterminowej rentowności stoczni, już bez dodatkowych dotacji z budżetu.

Decyzja Brukseli dotyczy tylko zakładów w Gdyni i Szczecinie. Stocznia w Gdańsku, która została sprywatyzowana, dostała już wcześniej od Komisji Europejskiej czas do września na przeprowadzenie restrukturyzacji.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się