Menu Region

Polska będzie rozmawiać z Komisją Europejską o małym ruchu...

Polska będzie rozmawiać z Komisją Europejską o małym ruchu granicznym z Ukrainą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Minister spraw zagranicznych powiedział, że trwają przygotowania do następnej tury negocjacji z Komisją Europejską o małym ruchu granicznym z Ukrainą.
Ciągle nie wiadomo, kiedy zacznie obowiązywać podpisana przez Polskę i Ukrainę umowa o małym ruchu granicznym. Ma ona umożliwić mieszkańcom 50-kilometrowej strefy przygranicznej odwiedzanie Polski bez wiz, na podstawie specjalnych zezwoleń. Unia nie zgodziła się na poszerzenie z 30 do 50 kilometrów pasa przygranicznego.

Minister Radosław Sikorski przypomniał w Polskim Radiu Rzeszów, że Polska ostrzegała Ukrainę, iż mogą być z tym problemy.
Sikorski przekonuje, że umowa ułatwi przygraniczny handel i kontakty między mieszkańcami. Nie brakuje jednak opinii, że porozumienie spowoduje nasilenie działalności tak zwanych "mrówek", żyjących z przemytu przez granicę papierosów czy alkoholu.

Umowa o małym ruchu granicznym obejmuje po stronie ukraińskiej 1545 miejscowości z obwodów: wołyńskiego, lwowskiego i zakarpackiego, liczących około półtora miliona mieszkańców, a po stronie polskiej - 1822 miejscowości z województw lubelskiego i podkarpackiego, w których mieszka około 800 tysięcy osób.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się