Menu Region

Alina Białkowska: Chory to oszust

Alina Białkowska: Chory to oszust

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dziennikarka działu Pieniądze

Prześlij Drukuj
Pomysł NFZ, by niepełnosprawni musieli wypisywać upoważnienia, żeby ktoś mógł za nich kupić refundowany wózek czy kule, przekracza granicę absurdu.
Widziałam kiedyś reportaż o przychodni dla osób cierpiących na choroby kończyn. Czyjaś bezmyślność i brak wyobraźni umiejscowiły ją na trzecim piętrze w starej kamienicy bez windy. Chorzy, często ludzie starsi, z ledwością pokonujący kilka schodków nie byli w stanie sforsować takiej zapory. W efekcie na miesiące tracili kontakt ze specjalistami, do których polskie prawo daje im dostęp, przynajmniej w teorii.

Od tamtego reportażu myślałam, że już nic mnie nie zdziwi. Błąd. Pomysł NFZ, by niepełnosprawni musieli wypisywać upoważnienia, żeby ktoś mógł za nich kupić refundowany wózek czy kule, przekracza granicę absurdu.

W jaki sposób mają podpisać taki dokument ludzie z alzheimerem, rękoma wykrzywionymi artretyzmem czy osoby, które w wypadkach straciły obie ręce? Gdyby Stephen Hawking, genialny fizyk, który cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, urodził się w Polsce, nie miałby szans na wózek z NFZ. Sparaliżowany porozumiewa się za pomocą syntezatora mowy. Nie byłby w stanie wypisać upoważnienia.

Przepisy wprowadzone przez NFZ to kolejny dowód, że polskie prawo jest oparte na totalnym braku zaufania. Wszyscy, nawet najbardziej chorzy, są postrzegani jak potencjalni oszuści i złodzieje. Pomyśleć, że zaledwie kilka dni temu Michał Boni, szef doradców premiera Tuska, apelował, by przepisy nie były tak przesiąknięte podejrzliwością, bo to szkodzi rozwojowi normalnych relacji w Polsce. NFZ najwyraźniej nie rozumie takich subtelności. W tym urzędzie o braku rąk musi świadczyć papier, najlepiej własnoręcznie podpisany przez bezrękiego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się