Menu Region

W Irlandii ważą się przyszłe losy Europy

W Irlandii ważą się przyszłe losy Europy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

prof. Brigid Laffan, dyrektor Instytutu Europejskiego w Dublinie

Prześlij Drukuj
Europa znajdzie się w kryzysie. Za rok, dwa lata zostanie przedstawiona nowa propozycja, która nie będzie się znacząco różnić od traktatu lizbońskiego, i cały proces trzeba będzie zaczynać od nowa.
Jeśli w czwartkowym referendum Irlandia zagłosuje przeciwko ratyfikacji traktatu z Lizbony, wówczas Jest to konieczne, bo bez sprawniejszych struktur Unia nie będzie w stanie sprostać nadchodzącym wyzwaniom. Zbliża się dzień, w którym silniejsza, lepiej zarządzana Unia będzie niezbędna.

Wchodzimy w okres zmian w polityce międzynarodowej, kiedy umiejętność negocjacji z krajami dysponującymi dużymi zasobami naturalnymi będzie kwestią kluczową. We wszelkich negocjacjach zwycięża ten, kto potrafi szybko i sprawnie podejmować decyzje - a tego na razie w Unii nie widzimy.

W tej chwili Unia nie potrafi radzić sobie z problemami globalnymi. Stajemy wobec szeregu kluczowych pytań. Jak zachowamy się wobec wzrostu znaczenia gospodarczego i politycznego państw takich jak Indie i Chiny? Jak negocjować będziemy z Rosją w kontekście kryzysu energetycznego? Jakie stanowisko zajmiemy wobec zmiany klimatycznej? Jak ułożymy się ze Stanami Zjednoczonymi?

Unia Europejska potrzebuje pewności także w polityce międzynarodowej, żeby zbudować silną pozycję w zmieniającym się świecie. Bez traktatu lizbońskiego tej pewności nie będzie. Europa pogrąży się w dyskusjach o roli Parlamentu Europejskiego czy procesie podejmowania decyzji. To przecież nie są prawdziwe problemy.

Referendum to gra o wszystko. W tej chwili Europa stoi pod ścianą - nie można wycofać się i wrócić do tego, co było, ponieważ bez traktatu lizbońskiego trudno będzie zbudować silną Unię. Ryzyko trzeba jednak podjąć. Potencjalnie można stracić szansę, żeby skutecznie zająć się poważnymi problemami globalnymi. Ale można też dużo wygrać: silniejszą pozycję Unii i wspólne stanowisko w wielu sprawach.

Nadchodzi czas decyzji, tylko z traktatem lizbońskim Unia będzie mogła je sprawnie podejmować. Ale wszystko rozstrzygnie się w czwartek.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się