Menu Region

Kiszczak śledził żołnierzy Andersa

Kiszczak śledził żołnierzy Andersa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Agata Kondzińska

Prześlij Drukuj
Czesław Kiszczak, szef MSW w czasach PRL, rozpracowywał po wojnie w Londynie byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych - wynika z uzupełnionych wczoraj internetowych katalogów IPN.
Kiszczak był w Londynie w latach 1946-1947 jako pracownik polskiej misji wojskowej.

W rozmowie z tvp.info.pl twierdzi, że gdy miał 21 lat, trafił do polskiego konsulatu w Londynie jako urzędnik załatwiający formalności związane z przystosowaniem demobilizowanych żołnierzy Andersa do pokojowego życia w Polsce. - Moją rolą było pilnowanie, by jak najwięcej Polaków wróciło do ojczyzny.

Każdy, kto chciał, mógł wrócić do kraju, poza tymi, którzy zanim trafili do armii Andersa, służyli w hitlerowskiej armii lub byli volksdeutschami - mówi. Oprócz jego nazwiska do internetu trafiły dane 2268 funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL, w tym generałów Władysława Ciastonia i Zenona Płatka. Obaj byli oskarżani o kierowanie zabójstwem ks. Jerzego Popiełuszki w 1984 r. Z braku dowodów zostali uniewinnieni.

Z ich katalogów wynika, że lata 70. spędzali głównie w Czechosłowacji, ZSRR i NRD. Płatek podróżował nawet więcej. Był również w Bułgarii i na Węgrzech. A w latach 1986-1990 pracował w "grupie operacyjnej w Czechosłowacji".

W katalogach znalazły się też nazwiska 512 osób zajmujących ważne stanowiska w kierownictwie PZPR i władzach PRL oraz ponad 600 osób rozpracowywanych przez bezpiekę.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się