Skończyć z tolerancją

  Skończyć z tolerancją

  Marek Szczepański, Marcin Kornak

  Polska

  Polska

  Odradzające się ruchy neofaszystowskie są ignorowane przez władzę.
  Prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego:

  Faszyści, bo to są prawdziwi faszyści, są w Polsce politycznie zjawiskiem marginalnym, nieistotnym. Ale w życiu społecznym są widoczni i działają na różnych polach. Hałaśliwi, brutalni i niebezpieczni, w grupach czują się najlepiej. Na razie stanowią niewielką subkulturę, ale w sprzyjających okolicznościach mogą się umasowić. Dlatego ich działalność należy uważnie obserwować, a za winy karać.
  Nie można się łudzić, że takie skrajności u nas się nie rozwiną, bo Polska sama była ofiarą faszyzmu i totalitaryzmu. Wojna to historia. Dzisiejsi faszyści najczęściej nie pochodzą z rodzin inteligenckich, gdzie pamięć społeczna jest ważna i gdzie prawda o totalitaryzmach jest przekazywana. To ta część społeczeństwa, która nie ma nic do stracenia; jest sfrustrowana, pochodzi często ze środowisk patologicznych, z zaburzonymi relacjami. Państwo musi postawić im granice, poza którymi tolerancja dla nich się kończy.


  Marcin Kornak, prezes antyfaszystowskiego Stowarzyszenia Nigdy Więcej

  Władze ignorują problem faszystów i skrajnej, rasistowskiej prawicy. Fakty, które zbieramy od lat w naszej Brunatnej Księdze, mówią same za siebie. Ale jak ma się dziać w państwie, w którym wydawca nazistowskiego pisma jest w zarządzie TVP? A gest hajlowania na Górze św. Anny przez faszystowską Zadrugę sędzia uznaje za pozdrowienie rzymskie? Radny z Sanoka oficjalnie prowadzi rasistowski portal internetowy, dając przykład innym i rozpowszechniając swoje antysemickie, ksenofobiczne poglądy. Policja twierdzi, że nie ma sprawy, bo nikt się nie skarży. Przestępstwa o charakterze rasistowskim muszą być ścigane z urzędu, a tak się nie dzieje. Pokrzywdzony to dopiero ten, który oberwie. Jeśli faszysta za napaść na tym tle wyjątkowo trafia do sądu, dostaje wyrok w zawieszeniu. W internecie od przekazów siejących nienawiść aż się roi i podobno nic z tym nie można zrobić. Ale nasze stowarzyszenie w akcji "Racism delete" skasowało już kilkaset stron o faszystowskich treściach. Bo jednak można.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biskup

  Kler (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Tylko modlitwa i miłowaie bliźniego może zażegnać spory między pedalskimi lewakami ,a złymi neonazistami z pod znaku narodowego bolszewizmu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo