Polska » Fakty » Kraj » Więcej chętnych do prezydentury. Kluska i Pawlak mogą...

Więcej chętnych do prezydentury. Kluska i Pawlak mogą startować

Data dodania: 2010-02-05 07:49:33 ▪ Ostatnia aktualizacja: 2010-02-05 11:58:23

Polska

Agaton Koziński

3KomentarzePrześlijDrukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka

Zaczyna działać "efekt Tuska". Po ubiegłotygodniowej deklaracji premiera, że nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich, ruszyła lawina spekulacji o możliwym zestawieniu nazwisk na karcie, jaką otrzymają Polacy w lokalach wyborczych. Na giełdzie wyborczej pojawiają się nowe nazwiska.

3/3
Więcej chętnych do prezydentury. Kluska i Pawlak mogą startować

Włodzimierz Cimoszewicz ciągle ma rzesze zwolenników

(© Marcin Obara)

Zaskakujący pomysł ma Polska Plus. Jak się dowiedzieliśmy, to ugrupowanie namawia do startu w wyborach prezydenckich Romana Kluskę. Podobno ten biznesmen, były właściciel firmy komputerowej Optimus, nie zgodził się przyjąć tej propozycji - ale rozmowy mają trwać dalej.

Przedstawiciele Polski Plus oficjalnie nie potwierdzają faktu rozmów z Kluską. Ale nie ukrywają, że jako swojego kandydata na prezydenta chcieliby wysunąć osobę właśnie tego pokroju. - Zależy nam, by naszym kandydatem w wyborach była osoba ciesząca się dużym autorytetem, ale jednocześnie stojąca poza głównym nurtem politycznym - tłumaczy w rozmowie z "Polską" poseł Jarosław Sellin z Polski Plus.
∨ Czytaj dalej


Jednocześnie Sellin podkreślił, że trwają dyskusje nad zbudowaniem szerszej platformy różnych ugrupowań, które wspólnie wysunęłyby jednego kandydata. Odmówił jednak podania szczegółów, twierdząc tylko, że nazwisko osoby, która weźmie udział w wyborach (czy jako reprezentant Polski Plus, czy większej koalicji), zostanie ogłoszone w lutym.

Wycofanie się z wyborów Donalda Tuska zmieniło też kalkulacje w Polskim Stronnictwie Ludowym. W tej partii ciągle pamięta się blady występ w poprzednich wyborach (Jarosław Kalinowski zdobył niecałe 2 proc. głosów w 2005 r.). Eugeniusz Kłopotek kilka tygodni temu rzucił pomysł, by wystawić wicemarszałek Sejmu Ewę Kierzkowską. Jako (najprawdopodobniej) jedyna kobieta biorąca udział w wyborach miałaby zdobyć szersze poparcie.

Jednak symulacje wyborcze, jakie przeprowadziło PSL, pokazują, że nie daje ona gwarancji osiągnięcia lepszego wyniku niż ten Kalinowskiego sprzed pięciu lat. W dodatku nie ma wyższego wykształcenia, co także może być problemem w czasie kampanii. Dlatego Stronnictwo zastanawia się nad znalezieniem innego kandydata. I - jak dowiedziała się "Polska" - w partii poważnie rozważa się pomysł wystawienia wicepremiera Waldemara Pawlaka. Według wstępnych sondaży miałby on szansę na zdobycie większej liczby głosów niż kandydat SLD Jerzy Szmajdziński. Decyzja jeszcze nie zapadła, ale takie rozwiązanie jak start prezesa PSL jest prawdopodobny. Wprawdzie wicepremier miałby niewielkie szanse nawet na wejście do drugiej tury, ale dla Stronnictwa najważniejsze są wybory samorządowe. Dobry wynik w wyścigu prezydenckim miałby pomóc w samorządowym.

Gdyby Pawlak rzeczywiście zgodził się wziąć udział w wyborach, mógłby uratować prestiż wyborów prezydenckich. - Deklaracja Tuska wyraźnie obniżyła ich rangę. W dodatku po jego wycofaniu się możemy być świadkami sytuacji, w której udziału w wyborach nie bierze żaden szef dużej partii. To kolejny dowód spadku znaczenia prezydentury - dowodzi w rozmowie z "Polską" Jarosław Flis, politolog związany z Uniwersytetem Jagiellońskim.
1 2 »

Dodajesz jako: Gość

ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Zaloguj przez Facebook

bVTiBWbblVgNwe

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

qjrecafabr (gość), 29.03.10, 11:09:44

jV7WWj cmhihqeftbxz, [url=http://pkpntftkzige.com/]pkpntftkzige[/url], [link=http://nrhsqqqroqav.com/]nrhsqqqroqav[/link], http://ujozmylpfznt.com/

odpowiedzi (0)

skomentuj

UPR wystawi kobietę

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kowal (gość), 05.02.10, 11:57:23

Wszystko na Niebie i Ziemi wskazuje, że kandydatem UPR w wyborach prezydenckich też będzie kobieta, obecna prezes pani Magdalena Kocik.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pani Koziński, miej Pan litość.

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pablo55 (gość), 05.02.10, 11:30:28

Co to artykuł - nie masz Pan o czym pisać?
Jak można pod tytułem "Więcej chętnych do prezydentury. Kluska i Pawlak mogą startować" napisać artykuł o tym, że tymi "chętnymi" są ci, który nie są wcale chętni i nie są zainteresowani kandydowaniem?
Weź Pan się lepiej zatrudnij w audiotele-horoskopy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rozrywka

Polska

  • Czytaj nas na iPhone oraz iPad
  • Czytaj nas na Androidzie
  • Czytaj nas na pozostałych telefonach
  • Rozrywka NMEkstraklasa LiveZobacz inne aplikacje

Aktualne wydanie:

"Polska", poniedziałek 21.05.2012

Kup e-wydanie

Prenumerata:

Informacje: 22 201 41 01
Zamówienia z Warszawy bezpośrednio u dystrybutorów:
Ruch SA: 22 581-98-06/24
Kolporter SA: 22 355- 04- 71/73/74/77
GLM: 22 649-41-61 lub 22 649-40-80
e-wydania: www.prasa24.pl; www.e-gazety.pl, www.e-kiosk.pl

Zamów prenumeratę

Reklama:

Polskapresse Sp. z o.o. Oddział Biuro Reklamy w Warszawie

Wiktor Pilarczyk tel. 022 201 41 00

ul. Domaniewska 41
02-672 Warszawa
tel. 22 201-41-00
fax 22 201-41-99
e-mail: reklama.warszawa@polskapresse.pl

Zamów reklamę

Kontakt z redakcją:

ul. Domaniewska 41 (budynek Saturn, II piętro)
02-672 Warszawa
tel. 022 201 42 00, 022 201 42 01
faks 022 201 42 01
redakcja@polskatimes.pl

Napisz do nas

Zapisz się do Newslettera

Reklama

Reklama

Polskapresse sp. z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie PolskaTimes.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.