IPN odnalazł mikrofilmy na Leszka Czarneckiego

  IPN odnalazł mikrofilmy na Leszka Czarneckiego

  Katarzyna Kaczorowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W IPN-ie są mikrofilmy z lat 1980-1982 z kopiami sześciu pokwitowań odbioru pieniędzy.
  Nowa odsłona sprawy współpracy z SB Leszka Czarneckiego, najbogatszego Polaka według rankingu miesięcznika "Forbes". We wrocławskim IPN-ie odnalazły się mikrofilmy z lat 1980-1982, czyli czasów studenckich biznesmena. Wśród nich są kopie sześciu pokwitowań odbioru pieniędzy. Nie sposób jednak ze stuprocentową pewnością stwierdzić, czy podpisywał je sam Czarnecki.

  Na początku lipca "Rzeczpospolita" napisała, że Czarnecki współpracował z SB. Biznesmen oświadczył wtedy, że nie składał donosów na konkretne osoby, nie żądał też ani nie otrzymywał wynagrodzenia.

  Tymczasem w IPN-ie są m.in. notatki pisane po spotkaniach z Czarneckim (przyjął pseudonim Ernest), zawierające opisy struktury Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Wrocławskiej.

  W notatce z 2 kwietnia 1982 r. oficer SB napisał, że Czarnecki przekazał mu informacje: "Bernard Afeltowicz po zwolnieniu z aresztu, obawiając się internowania, ukrywa się; Jacek Sikorski wie, gdzie znajdują się wszystkie powielacze i przypuszczalnie on je ukrywa; Krzysztof Błachut zwrócił się do TW z prośbą o to, żeby był świadkiem obrony na jego procesie".

  Na mikrofilmach jest też kwestionariusz sześciu wypłat od 200 do 3000 zł jako zwrot kosztów poniesionych na kupno bibuły oraz za udzielone informacje. Pokwitowania są pisane prawdopodobnie przez funkcjonariusza SB i sygnowane podpisem "Ernest". Czy podpisał je Czarnecki?

  - Badanie materiału zreprodukowanego w formie mikrofilmów jest problematyczne - mówi Jerzy Frąszczak, wrocławski ekspert od badania pisma. - Mikrofilm bowiem utrwala zbyt mało cech niezbędnych do pełnej analizy.

  Ale dyrektor wrocławskiego oddziału IPN-u prof. Włodzimierz Suleja nie ma wątpliwości: - Mikrofilmy to dodatkowy sposób archiwizowania materiałów. Są równorzędne z teczkami papierowymi, które w tym wypadku się nie zachowały. Dla mnie są wiarygodne.

  Jacek Sikorski, który w NZS-ie odpowiadał za małą poligrafię, przyznaje: - Wiedziała o nas mała grupa osób. Ale w 1982 r. SB zaczęła mi deptać po piętach. Jednak Czarneckiego broni Krzysztof Błachut, dawniej redaktor naczelny pisma NZS: - Leszek sam powiedział nam o współpracy z SB . Kiedy sytuacja zaczęła być groźna, rozpuściliśmy informację, że jest tajnym współpracownikiem, by pomóc mu się wyplątać.

  A Bernard Afeltowicz, szef strajku po 13 grudnia 1981 r., dziś odpowiedzialny za działalność międzynarodową firmy Czarneckiego Getin Holding, zapewnia: - To nie są informacje, które zmieniłyby moją ocenę Leszka. Pokwitowania wypisywane przez esbeka oznaczają, że ten brał pieniądze, ale nie oznaczają jeszcze, że otrzymywał je Leszek - zastrzega. I po chwili dodaje: - Może mi się podobać lub nie, że Leszek podpisał zobowiązanie do współpracy, ale dopóki nie dowiem się, że komuś zaszkodził, nie zmienię zdania co do jego uczciwości.

  Co na to sam Czarnecki? Jego rzecznik prasowy przysłał nam oświadczenie: "Pan Leszek Czarnecki ustosunkował się już do informacji w swoim oświadczeniu [tym z 1 lipca - przyp. red.] i nie będzie ich więcej komentował".

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kawał żula

  nina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Nie ma dowodów,że szkodził jako SBek; natomiast są setki tysięcy dowodów ,że kradnie i szkodzi prawym obywatelom teraz! I za to POWINIEN odpowiedzieć.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OSZUSTWA ERNESTA

  JAŚ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  http://biznes.pl/magazyny/finanse/banki/uokik-nalozyl-na-getin-noble-bank-67-mln-zl-kar-w-,5599171,magazyn-detal.html
  OSZUST NR1 W POLSCE

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OSZUSTWA GETIN BANKU I OPEN FINANCE

  MIKO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  DO DZIŚ OSZUKUJE KLIENTÓW http://biznes.pl/magazyny/finanse/banki/uokik-nalozyl-na-getin-noble-bank-67-mln-zl-kar-w-,5599171,magazyn-detal.html

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  guguś

  kazio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  facebook Walka zOpen Finance tra

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jan

  CZŁOWIEK BEZ ZASAD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  W wieku 18 lat współpracę z SB mógł podjąć tylko człowiek bez żadnych zasad, miernota moralna!
  Mogę podejrzewać, w jaki sposób doszedł do tak ogromnego majątku. Ale ten, który zaprzedał duszę...rozwiń całość

  W wieku 18 lat współpracę z SB mógł podjąć tylko człowiek bez żadnych zasad, miernota moralna!
  Mogę podejrzewać, w jaki sposób doszedł do tak ogromnego majątku. Ale ten, który zaprzedał duszę diabłu nigdy nie będzie szczęśliwy. Nigdy nie zazna spokoju.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  haha, znów pora na obelgi ;)

  agro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 53

  spoko, jaki to z nas piękny naród.czas chyba przywyknąć. lepszym rozwiązaniem byłoby skupić się na tym ile L.Czrnecki robi dla innych (np fundacja pomagająca chorym dzieciom oraz wspierająca rozwój...rozwiń całość

  spoko, jaki to z nas piękny naród.czas chyba przywyknąć. lepszym rozwiązaniem byłoby skupić się na tym ile L.Czrnecki robi dla innych (np fundacja pomagająca chorym dzieciom oraz wspierająca rozwój młodych ludzi, promowanie Polski za granicą)..zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do agro

  nina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  złodziej fundatorem z pieniedzy zagrabionych uczciwym 50tys Polakom

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cześć

  S (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  To jest brudny pieniądz.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czarnecki to konfident

  ss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 35

  to zwykły konfident brał kasę za to ze sprzedawałm kolegów

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bernard ty moj bohaterze !

  wrocek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 112 / 121

  ale ty jestes dzielny Bernard ! Z Czarneckiego robisz białackiego ! Zuch podwyżkę masz pewną

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  IPN ma mikrofilmy na Leszka Czarneckiego

  PRAWDA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 118 / 90

  Nie no jak czarnecki buduje giganta
  we Wrocławiu to takie brudy wyciągają!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo