18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Wrocławska poleci w Kosmos

Bartłomiej Knapik
Na powierzchni Księżyca znajdzie się robot, którego współtworzyli wrocławscy naukowcy
Na powierzchni Księżyca znajdzie się robot, którego współtworzyli wrocławscy naukowcy fot. Michał Pawlik
Wrocławska uczelnia przekaże film z powierzchni Księżyca.

To nie jest żart - Politechnika Wrocławska, a konkretnie Instytut Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki trafi na Księżyc. Oczywiście nie cały Instytut i nie osobiście. Ale na powierzchni jedynego naturalnego satelity Ziemi znajdzie się robot, do którego powstania przyczynią się wrocławianie. W międzynarodowej grupie White Label Space naukowcy z Politechniki Wrocławskiej odpowiadają za komunikację statku kosmicznego z Ziemią. Dotyczy to łączności z rakietą od chwili jej wystrzelenia, podczas pracy na orbicie Księżyca i po wylądowaniu robota na jego powierzchni.

Kabacik: Udział w tych misjach to doświadczenie, które zaprocentuje nam przy misji na Księżyc

White Label Space jest jedną z ekip biorących udział w Google Lunar X Prize. To wyzwanie dla grup prywatnych (NASA, ESA ani inna rządowa agencja kosmiczna nie może brać w nich udziału). Pierwszy zespół, który wyśle robota na powierzchnię Księżyca, a ten przejedzie tam co najmniej 500 metrów i prześle transmisję wideo wysokiej rozdzielczości, wygra 30 mln dolarów. Za transmisję tych zdjęć w White Label będą odpowiadać nasi naukowcy. - Mamy znaleźć konkretne rozwiązania, zaprojektować urządzenia, a potem, zamawiając częściowo podzespoły u specjalistycznych firm, wykonać anteny, moduły radiowy i mikrofalowy, opracować węzły danych i cyfrowe przesyłanie sygnałów - tłumaczy dr hab. inż. Paweł Kabacik z PWr. Pod jego nadzorem zespół naukowców i studentów zbudował m.in. antenę dla europejskiego laboratorium Columbus, które jest częścią międzynarodowej stacji kosmicznej.
Naukowcy z Politechniki pracują teraz również przy dwóch innych programach kosmicznych - studenckiego satelity ESEO (European Student Earth Orbiter) i studenckiego orbitera księżycowego ESMO (European Student Moon Orbiter). - Udział w tych misjach to doświadczenie, które zaprocentuje nam przy misji na Księżyc - dodaje dr Kabacik.

Google Lunar X Prize to kolejna z nagród typu X. Wcześniej zorganizowano m.in. wyścig o to, który prywatny zespół pierwszy wyniesie człowieka na orbitę. Filozofią tych nagród jest rozbicie monopolu narodowych agencji i zainteresowanie kosmosem agencji prywatnych. Wszystko po to, by tak, jak się to kiedyś stało w przypadku tradycyjnego latania, także i podróże poza atmosferę stały się codziennością. Termin lądowania i transmisji z Księżyca to koniec 2012 roku.

White Label Space to grupa naukowców z Europy i całego świata, koordynowana przez Holendrów. Zrzesza ekspertów zajmujących się problemami tego typu od lat. Poza amerykańskimi, to najbardziej doświadczona ekipa w tym wyścigu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska