Menu Region

Binarna asteroida groźna dla Ziemi

Binarna asteroida groźna dla Ziemi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Adam Synowiec

Prześlij Drukuj
Planetoida 2008 BT18 minęła wczoraj Ziemię w bezpiecznej odległości około dwóch milionów kilometrów. To sześciokrotny dystans dzielący nasz glob od Księżyca.
Jednak podwójna asteroida nadal jest klasyfikowana przez NASA jako "potencjalne ryzyko" dla Ziemi. Bo trajektoria lotu dwóch kosmicznych skał jest bardzo trudna do precyzyjnego wyliczenia.

BT18 została odkryta w styczniu przez program badań kosmosu LINEAR działający na amerykańskiej uczelni technicznej MIT. Dopiero kilka dni temu obserwatorium astronomiczne Arecibo na Puerto Rico wykonało zdjęcia obiektu. Okazało się, że to nie jedna, ale dwie asteroidy razem poruszające się w tym samym kierunku, czyli w stronę Ziemi.

Większa ma ok. 600 m średnicy, mniejsza - 200 m. Ta większa w dodatku kręci się w locie z prędkością około trzech godzin na obrót. Już w weekend NASA udało się wyliczyć, że BT18 szczęśliwie nie zagraża bezpośrednio naszemu globowi. Choć dystans 0,151 AU (jednostek astronomicznych) to w skali kosmosu bardzo niewiele.

Ok. 15 proc. asteroid znajdujących się blisko Ziemi to planetoidy podwójne. Zdaniem specjalistów tworzą się one, gdy ciepło Słońca powoduje rozpad jednej bryły kosmicznego rumoszu na dwa kawałki.

Do tej pory binarne asteroidy nie zbliżały się zbytnio do Ziemi. Dlatego tym razem astronomowie wnikliwie obserwowali BT18. Kiedyś taki kosmiczny tandem może bowiem stanąć na drodze naszej planety. A zniszczyć czy zepchnąć z kursu dwie skały w kosmosie jest znacznie trudniej niż jedną.

Najgroźniejsza dla Ziemi pozostaje nadal asteroida Apophis, której trajektoria lotu może skrzyżować się z naszą w roku 2029 lub 2036.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się