Menu Region

Geremek był polskim patriotą

Geremek był polskim patriotą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

prof. Jacques Attali, pisarz, ekonomista, założyciel EBOR

1Komentarz Prześlij Drukuj
Profesora Bronisława Geremka zapamiętam przede wszystkim jako człowieka bardzo kompletnego. Nigdy nie spotkałem nikogo innego, kto tak harmonijnie potrafił łączyć w sobie tyle rozmaitych pól aktywności i tyle aspektów.
Pod koniec lat osiemdziesiątych usłyszałem o nim po raz pierwszy z ust Michaela Foucaulta i Fernanda Braudela, którzy bardzo wysoko oceniali jego prace naukowe. Dlatego na początku profesor Geremek był dla mnie przede wszsytkim historykiem i autorem świetnych książek o średniowiecznym Paryżu.

Nie bał się jednak polityki, jak wielu innych profesorów. Kiedy w roku 1989 przyjechałem do Polski, poznałem go jako walczącego opozycjonistę. Kilka lat później to on przyjechał na Zachód i przekonałem się, że jest też politykiem, dyplomatą i mężem stanu. A jednak, w walce politycznej i w dyplomacji pozostał historykiem. Był człowiekiem bardzo szczerym, stałym, skoncentrowanym na odkrywaniu prawdy, nawet jeśli nie odpowiadała jego początkowym oczekiwaniom.

Potrafił łączyć wiele tożsamości: był Polakiem, Europejczykiem i Żydem. Nawet jeśli nie mówił o tym zbyt dużo, nie odcinał się od swojej żydowskiej tożsamości: zajmował się problemami wolności, ubóstwa, losu ludzkości i narodu żydowskiego. Jako Europejczyk budował własną wizję politycznego kształtu Unii. Jako polski patriota w każdej sytuacji dbał o polskie interesy w Europie. Był świetnym negocjatorem i cieszył się dużym autorytetem. W kwestiach dotyczących Polski wielokrotnie zasięgałem jego rady.

Muszę powiedzieć, że był niezwykłym człowiekiem. Pokazał, że można być zarówno profesorem, jak i mężem stanu. Udowodnił, że można być politykiem, który nie sprzedaje duszy, i historykiem, który patrzy w przyszłość.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

patriota polski ?nie

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

billy (gość)  •

Patriotą może był ale na pewno nie polskim. Internacjonał, kosmopolita, europejczyk tak ale patriota polski na pewno nie.

odpowiedzi (0)

skomentuj